Defineci

YÖNETİM
Anadolu'daki mağaralar konulu yazı serimin ikincisinde sizlere Çal Mağarasını tanıtacağım arkadaşlar. Bilindik mağaralardan çok daha farklı bir işleve sahip olan Çal Mağarası Trabzon'un Düzköy ilçesinde bulunmaktadır.
cal mağarası 2.jpg

Mağaranın Su Varlığı
Mağaranın içindeki yer altı nehrinin taşıdığı su mevsimsel olarak değişmektedir. Yağışlı mevsimlerde mağaranın içindeki suyun derinliği 50 cm.’ye kadar yükselirken, yaz aylarında bu seviye 25-30 cm.’ye kadar düşmektedir.

Mağaranın Bugünkü Durumu
Çal Mağarası 2000 yılında Trabzon İl Özel İdaresi tarafından çeşitli düzenlemeler yapılarak turizme açılmıştır. 2003 yılında halkın ziyaretine açık hale getirilmiştir.
çal mağarası 3.jpg

Mağaranın Olusumu
Çal Mağarası kireçtaşları içindeki kirik (çatlak-fay) sistemlerine bağlı olarak gelişmiştir. Mağaranın oluşumuna neden olan ana fay NE-SW istikametindedir. Bunu kesen ikincil faylar ise NW-SE yönünde uzanırlar. Mağara bugünkü sekline iki aşamada ulaşmıştır. Birinci aşamada yüzeyden sızan sular toprak zorunda ki CO2'yi bünyesine katarak asidik karakter kazanmaları sonucunda kireçtaşını daha fazla çözerek kırıkları genişletmiş ve bir yer altı su kanalı oluşmasını sağlamışlardır. İkinci aşamada ise bölgesel yükselmeye bağlı olarak mağara gelişimini sağlayan su akimi azalmış ve mağaranın gelişimi durmuştur. Bu dönemde başlangıçta daha yukarı kotlardaki düdenlerle bağlantılı olan su kanallarından sızan sular, yer yer sarkıt ve dikitleri oluşturmaya başlamıştır.

Kaynak: https://trabzon.ktb.gov.tr/

çal mağarası 4.jpg

aga_0074

Youtube sayfamız Defineadresi TV
Kayıtlı Üye
ço güzel bir yer emegine sağlık

DELİ FIRAT

DOĞACI
Kayıtlı Üye
Emeğine sağlık güzel mekan ????????

Kamhi Leonard

Anu_ŞaVaN
Kayıtlı Üye
Baba muhabbetini özledim yoğunum bu günlerde haklısın arada şöyle gece yarıları bakıyorum ????
Gündüz arı gibi dağ bayır gez
Gözüne kestirdiği n yerde mangalin çayın gözüne vur ????
Akşamda gecenin bir yarısı helaya giderken neredesiniz yaz ????
Ohh.... ne güzel ???????? @GÜLBAHÇELİ ustam top sende cila yap ????????

DELİ FIRAT

DOĞACI
Kayıtlı Üye
Gündüz arı gibi dağ bayır gez
Gözüne kestirdiği n yerde mangalin çayın gözüne vur ????
Akşamda gecenin bir yarısı helaya giderken neredesiniz yaz ????
Ohh.... ne güzel ???????? @GÜLBAHÇELİ ustam top sende cila yap ????????
La Allah’ın gundisi gelin dedim gelmediniz beraber Çıkalım araziye üç saate bir mangal keyfi saate bir çay kesin ee ben daha ne diyem ????

KULT

Kayıtlı Üye
Harika yerler. Bı söylenti yaysak ortalığa burda altın varmış diye bizim defineciler orada kurarlar çadırları ????

Üst Alt