Defineci

YÖNETİM
Anadolu'daki mağaralar yazı dizimin üçüncüsünde siz sevgili dostalara Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde bulunan Kırk Mağaralardan bahsetmek istiyorum. 40 Mağaralar olarak bilinen bu bölge Milattan önce 1. yüzyılda "Katamana" adında bir Roma şehrinin izlerine sahip. Arkeologların yaptıkları çeşitli araştırmalar çakmak taşlardan yapılmış bir çok kesici aletler çıkarılmıştır. Roma döneminde yaşamış zengin ve soylu sınıf için oluşturulmuş olan bu mağaralardaki kaya mezarların tarihi 300 bin yıl öncesine dayanıyor. Bu da Pazarcık ilçesinin ilk çağlarda önemli bir yerleşim merkezi olduğunu gösteriyor.

pazarcık 40 mağaralar.jpg

Mağaralarda bulunan mezarların yaklaşık 4-5 metrekare alana sahip olduğu ve her bir mezarın farklı bölümlerinin olduğu biliniyor. Mezarların bulunduğu mağaraların duvarlarında oyulmuş bir şekilde raf ve üçgen şekilli rafların olması dönemin Romalıların inanış ve yaşam şekilleri hakkında ipucu ve bilgiler sunuyor.
pazarcık 40 mağaralar 2.jpg

40 Mağaralarda bulunan mezarların 10 metre yer altında olduğu söylenmektedir. Mağaralarda mezarların yanı sıra su sarnıçların da olduğu keşfedilmiştir.

pazarcık 40 mağaralar 3.jpg

pazarcık 40 mağaralar 4.jpg

aga_0074

Youtube sayfamız Defineadresi TV
Kayıtlı Üye
emeğine sağlık hoca...sen eminmisin hocam 300 bin yıl ve roma diyorsunuz...roma ve 300 bin yıl...bundan 7 bin yıl önce mısır , 9 bin yıl once stonehenge, 13 bin yıl göbekli tepe , roma 300 bin yıl ??????

birde 300 bin yıl önce dünyasını sarsan 300 bin yıl yaşındaki Homo Sapiens

çok mu fazla yazdım sorguladım acaba kusurumuz affola...

Üst Alt