Başlık bulamadım

TEVFİK

VİP Üye
Selamunaleykum vay ne kaaa güzel dedektör aceba markası ne tabii benim.bu yorumumu değer verdiğim.ve çok sevdiğim Kaan ustam görmesin kimbilir belkide bana kızabilir . :unsure: :rolleyes: güzel paylaşımınız için elinize sağlık.Saygılarımla

sedegor

Yetkili
Selamunaleykum vay ne kaaa güzel dedektör aceba markası ne tabii benim.bu yorumumu değer verdiğim.ve çok sevdiğim Kaan ustam görmesin kimbilir belkide bana kızabilir . :unsure: :rolleyes: güzel paylaşımınız için elinize sağlık.Saygılarımla
Yok @kaan5557 kızmaz sana ))) kaan dedektör karşıtı degildir. Dedöktörü bilerek tanıyarak kullanmayı tavsiye edendir.

Ayrıca dedektörler hususunda şu önemli bilgiyi vermek isterim.

Çalışma prensibi ne olursa olsun, cihazı dogru kullandıgınız takdirde daha çok verim alabilirsiniz.

Kullanma kılavuzlarına bakarak yada satıcının reklamına bakarak cihaz kullanamazsınız. Çünkü onlar arazide tecrübe sahibi degildirler. En iyisi Ugur Kulaç dahil arazi adamıyım defineciyim desede asıl işi cihaz satmaktır bunların, en iyisi derkende adamın cihazları en iyisidir demiyorum.

Fazla ayrıntıya deginmeden ister pals ister Vlf yada diger rezitivite tipi cihazları yeterince tutun noktada. Reziviteler zaten sallaya sallaya gitmediginden yere kazıkla sabitlendiginden sorun olmaz pek definecinin tercihide degildir zaten. Türkiyede satılan görüntülü cihazlarda zaten fiyaskodur. Yada hem sesli hem görüntülüyse o cihaz )) sadece sesle ilgilenin görüntü boştur hatta işinize yaramaz sizi altadır. Gercek Manyometre yada nanometrelere definecilerin parası yetmez ortada gezenlerse oyuncaktır.

Ama pulse pals ve Vlf cihazları sallarken DİKKAT ediniz. Vlf hızlıdır ama yüzeyde hızlıdır, 50 cm gibi bir derinlikte alışılmış hızda sallarsanız sorun olmaz. Ama derinlerde aradıgınız zaman, frekansın metale carpıp dönmesi için gereken zamanı ayarlayıp daha fazla şüpheli alan üzerinde tutmanız gereklidir. Evet pulse zaten vlf gibi çok fazla sallanarak kullanılmaz sinyalde vlfden daha hızlı iner derine. Ama geri dönüş Vlf nin üç kat kadar daha fazla zamanda olur.

Gercek profesyonel bir dedektör kullanıcısı sadece sese odaklanır. Burdaki ses ve kullanma kılavuzunda yazanlar asla arazide kullanmayla uyuşmaz gördüklerinizin çogu hava testidir. Yüzeyde 5-10 cm de bir şey varsa seste degişiklikte pek olmaz.

Amaaaa gercek ve derinde yani 3-4 metre gibi derinden bir define algılamak istiyorsanız cihazınızı fazla sallamayın hatta hiç sallamayın. Şüpheli nokta üzerinde bir iki dakika bekletin. Bu sayade yeterince derinlige inip varsa bir metal carpıp sinyal tekrar dönüş yapacaktır.

Evet hep konuşulan derinlige oranla metalin büyüklügü olsada. Asıl mesele yeterli süredir aslında.

Yukarda yazdıgım husustaki olası alınan sinyal sesi çok az (bu ses hava testindeki zırıltıya hiç benzemez çok düşük ve toktur) stabildir. Cihaz öyle zırıl zırıl ötmez. Sesin derinden ve zor geldigi aşıkardır ama. Başlıgı oynattıgınızda ses hemen kesilir aynı yere getirdiginizde ise bir müddet süre gecmesi lazımdır. Cihazın işlemci hızıda önemlidir aslında ne kadar hızlı olursada olsun , cihazın sizin hızınıza ayak uydurmasına dikkat ederseniz sorun kalmaz.

Gözünüzle gördügünüze siz cihaza ayak uydurursunuz yüzeyde ve derin olmayana kezâ yine öyle. Ama derinde olana cihazın size ayak uydurmasına izin verin. Cihazı bir alet olarak degil, vucutun bir agzası gibi kullanınız. Ve asla cihazın sizi kullanmasına izin vermeyiniz yoksa var olanın üzerine hep basar gecersiniz yanıltır var olana ötmezzzz yada siz öttüremezsiniz ))))

Son düzenleme:

TEVFİK

VİP Üye
Selamunaleykum Sayın ustam verdiğiniz bu güzel bilgileriniz için çok teşekkür ederim.benim bir exprorer 11 minelap marka ben bununla tam 1 yıl pratik yaptım. Makinamin neye öttüğünü çok iyi biliyorum hatta altını folya içine koyup ikisinide ayırt edebiliyorum demirde de aynı her türlüsünü denedim dahada ileri gideyim 18 ayarla 24 ayar bilezigide ayırt edebiliyorum.hatta 1 lira mi daha iletken yoksa 50 krş mu iletken 1 lira 1 bilesiye eş değer 50 krş ise 6 bileziye eş değerdir.( ayiptir söylemesi benim hanımda 6 bilezik vardı oradan biliyorum.:LOL: ) bir çay tabak büyüklüğündeki aliminyum 50 cm.kaya altından yakalıyorum.ama 1 bakır kazanı ise 13o cm görüyor makinadan çok memnunum ama şimdi sorsanız ne buldun hiç birşey bulamadim.???? çünkü fazla dolaşmadım???? saygılar.

oymak beyi

Moderator
Yok @kaan5557 kızmaz sana ))) kaan dedektör karşıtı degildir. Dedöktörü bilerek tanıyarak kullanmayı tavsiye edendir.

Çalışma prensibi ne olursa olsun, cihazı dogru kullandıgınız takdirde daha çok verim alabilirsiniz.

Kullanma kılavuzlarına bakarak yada satıcının reklamına bakarak cihaz kullanamazsınız. Çünkü onlar arazide tecrübe sahibi degildirler. En iyisi Ugur Kulaç dahil arazi adamıyım defineciyim desede asıl işi cihaz satmaktır bunların, en iyisi derkende adamın cihazları en iyisidir demiyorum.

Fazla ayrıntıya deginmeden ister pals ister Vlf yada diger rezitivite tipi cihazları yeterince tutun noktada. Reziviteler zaten sallaya sallaya gitmediginden yere kazıkla sabitlendiginden sorun olmaz pek definecinin tercihide degildir zaten. Türkiyede satılan görüntülü cihazlarda zaten fiyaskodur. Yada hem sesli hem görüntülüyse o cihaz )) sadece sesle ilgilenin görüntü boştur hatta işinize yaramaz sizi altadır. Gercek Manyometre yada nanometrelere definecilerin parası yetmez ortada gezenlerse oyuncaktır.

Ama pulse pals ve Vlf cihazları sallarken DİKKAT ediniz. Vlf hızlıdır ama yüzeyde hızlıdır, 50 cm gibi bir derinlikte alışılmış hızda sallarsanız sorun olmaz. Ama derinlerde aradıgınız zaman, frekansın metale carpıp dönmesi için gereken zamanı ayarlayıp daha fazla şüpheli alan üzerinde tutmanız gereklidir. Evet pulse zaten vlf gibi çok fazla sallanarak kullanılmaz sinyalde vlfden daha hızlı iner derine. Ama geri dönüş Vlf nin üç kat kadar daha fazla zamanda olur.

Gercek profesyonel bir dedektör kullanıcısı sadece sese odaklanır. Burdaki ses ve kullanma kılavuzunda yazanlar asla arazide kullanmayla uyuşmaz gördüklerinizin çogu hava testidir. Yüzeyde 5-10 cm de bir şey varsa seste degişiklikte pek olmaz.

Amaaaa gercek ve derinde yani 3-4 metre gibi derinden bir define algılamak istiyorsanız cihazınızı fazla sallamayın hatta hiç sallamayın. Şüpheli nokta üzerinde bir iki dakika bekletin. Bu sayade yeterince derinlige inip varsa bir metal carpıp sinyal tekrar dönüş yapacaktır.

Evet hep konuşulan derinlige oranla metalin büyüklügü olsada. Asıl mesele yeterli süredir aslında.

Yukarda yazdıgım husustaki olası alınan sinyal sesi çok az (bu ses hava testindeki zırıltıya hiç benzemez çok düşük ve toktur) stabildir. Cihaz öyle zırıl zırıl ötmez. Sesin derinden ve zor geldigi aşıkardır ama. Başlıgı oynattıgınızda ses hemen kesilir aynı yere getirdiginizde ise bir müddet süre gecmesi lazımdır. Cihazın işlemci hızıda önemlidir aslında ne kadar hızlı olursada olsun , cihazın sizin hızınıza ayak uydurmasına dikkat ederseniz sorun kalmaz.

Gözünüzle gördügünüze siz cihaza ayak uydurursunuz yüzeyde ve derin olmayana kezâ yine öyle. Ama derinde olana cihazın size ayak uydurmasına izin verin. Cihazı bir alet olarak degil, vucutun bir agzası gibi kullanınız. Ve asla cihazın sizi kullanmasına izin vermeyiniz yoksa var olanın üzerine hep basar gecersiniz yanıltır var olana ötmezzzz yada siz öttüremezsiniz ))))
kıymetli ustam bende de deephunter Pro 3d var. hava testinde, iki kişilik kullanılan başlık dışında ki diğer üç başlık ta 90cm de gördü.. hepsi aynı mesafeden gördü yani. altına kalın çekice ince ses veriyor. iki farklı altın yüzüğe farklı ses veriyor, birine kalın diğer yüzüğe ince ses. paslı çekiç e verdiği ses ile 10 bileziğe verdiği altın alyansa verdiği ses aynı.. bu cihaz hakkında tecrübeniz var ki, bu yazdıklarım normal mi? cihaz hakkında ki düşünceniz nedir ustam

TEVFİK

VİP Üye
Selamunaleykum Sayın ustam sizin dedektörü ben pek bilemem ama yapmış olduğunuz testlerden 10 bilezige vermiş olduğu ses 1 alyansa vermiş olduğu ses aynı ise O zaman ya bilezikler 18 ayar veya alyansla aynı ayarda işte bende O yok ben hem sesi dinlerken ekrandaki smart find in gittiği yere bakıyorum mesela 50 krş ile 1 lira nin seslerinde aynı gibi duyuluyor ama iyice dinlendiği zaman belli belirsiz ses farkı olduğunu anlayabiliyorum birde smart find çok az bir kıpırdama oluyor.mesela bir mermi kovanın çıkardığı ses ise çok farklı bu kovanda pirinçten ama ilk defa kullanan kişiyi yanıltıp altın anlamasını sağlıyor ( benim daha ilk zamanlarda yanıldığım gibi. :ROFLMAO: ) yanlız makinanın dilinden çok iyi anlamak lazım birde sunuda söyleyebilirim sabah güneş dünyamızı ısıtmadan ( erkenden ) bakılırsa birazdaha derinden algılayabiliyor.vede daha iyi oluyor.Saygılarımla

kaan5557

Kayıtlı Üye
@sedegor ustam olayı gayet güzel özetlemiş...vlf dedektörlerde recovery speed degerlerinin dedektor alırken ne kadar önemli oldugunu bunu kriter olarak kabul edilmesini cok yazdık...bazen yavaş bazen hızlı ...bu ne aradığınız ve neyden şüphe ettiginizle alakali ve sizin buna karşı stratejiniz....ben daha fazla yazmayacam...sedegor ustamin yazisini bir kere daha dinlenik kafayla okumak en güzeli...
Hiçbir zaman DEDEKTÖR DÜŞMANİ OLMADIM...ve hatta dedektorsüz olmaz dedim...Ama onca şartlar sürdüm...Ben sahtekar kötü vasat dedektör düşmaniyim yada bilincsiz alinan çok abartilan gercegi budur o degildir ...dogrusu budur alirsaniz buna göre alin dedim....
bu yukaridaki hazine ancak dedektörle bulunurdu....cubukla mubukla olmaz....ama hayatta hic denk gelmez bu dedektorun degil kisinin nasipsizligidir...bu ayri bir konu...ustune kitap yazilir...
Belki cok ütobik gelecek ama...inanin dedektor kullanmak kolay degildir cok cabuk ogrenilecek bir sey degildir...2 gunde bisiklet kullanirsiniz...sıkı bir çalışmayla bir haftada otomobil kullanir trafikte fink atabilirsiniz...ama dedektor kullanmak kolay olsada butunlesme noktasinda hakikaten aylar lazimdir.....bu sabri gostermeyenler hep kayiptadir...su cubuklara patlatilan kafanin çeyregini dedektorlere verselerdi bir yol katetmis olurlardi....ama iyi dedektor sartiyla...goruntulu dedektorlerle degil...jeo yada sonar etiketleme isimli dedektorlerle degil...alan tarama aslı cubuga kapali devre lamba sistemleriyle degil...cihazlaru cok elistiririm...lakin anlatmak istedigim hep baska birseydi.....sedogor ustam konuya guzel deginmis
..ellerine saglik....

Sivaslı

Kayıtlı Üye

Eyy Sedegor baskan Sen daglari yaran mezarlari yagmalayan mahsenleri acan kapali Magara bulan metan gaziyla dans eden ))) Romayi yakan bizanzsi yunani denize doken Eyy sendegor Baskan bizide gor baskan ))) Demekki derinliklere nufuz etmek icin beklemek gerekiyor beklerkende gelecek seside duymak gerekiyor gelen ses hoparlar gucu sesi duymamiza engel olabilirmi mesala soyle Camasir.makinasi buyuklugunde hoparler ile takviye etsek seside sonuna kadar acsak sesi daha iyi duyabilirmiyiz daha derindeki sesleri rahat duyabilirmiyiz ayrica gelen seslerdende goruntu alamazmiyiz gibi . Dedektorum yok oyle fikir yuruttum tskler ????????