Cihazla arama (Kanun)

sedegor

Yetkili
Cihazla arama yapmak konusunda bir çok görüş mevcut, buda definecilerin karşılaştıkları kolluk kuvvetlerinin tepkisine baglı belki.

Kanuna bakalım almak satmak serbest aramak yasak diye bilinir. Böyle bilinmesinin sebebi, nasıl olsa yasak deyip işin kolayına kaçmak belkide.

Aracta yolda yakalanırsan fatura sorar bırakırlar genelde kiii beni kaç defa yakaladılar. Cihazı tamire götürüyorum yada satmaya demenize bile gerek yok. Fatura varsa bırakırlar. Bu arada Fatura Ruhsat degildir. Faturalı yada Faturasız cihazla nerde olursa olusun arama yapmak yasaktır. Sahil ve plajlar dahil. Bir şey kaybbettim onu arıyorum demenizde bahane degildir, çünkü dagda bir şey kabbettim onu arıyorum demenizde size bir şey kazandırmaz.
Kanunlarda boşluk çok her yasagı delen başka bir kanun var. Çünkü derleme toplama bir kanunla yönetiliyoruz.

Yanlış bilinen diger bir konu şu arama yapmak cihazla yasak degildir. Kacak kazı yapmak yasaktır.

Mevzuat şu.

En yakın kolluk kuvvetlerine define arayacagım şu mevkide şurda şu saatte cihazla tespit calışması yapmak istiyorum . Akabinde izinli kazı yapmak için başvuru yapacagım diye bir dilekce yazarsınız. Bu yazıyı kolluk kuvvetleri ilgili bölge Amirligine gönderir. Ve cevap en geç iki gün içinde gelir, yanınıza iki tane jandarma verirler belkide git ara gez derler. Ama kaz demezler.

Bizim defineciler kolaya alıştıgından kanunlar yerine kahvehane dedikodularına itibar ettiklerinden boş boş konuşurlar.

Diger taraftan mevzuatta boşluklar çok oldugundan bazende inisiyatife baglı cihazla yakalanan kişilere farklı muamele yapıldıgından degişik sonuçlar görülebilir. Ama cihazı almak, satmak yasal, cihazla arama yapmakta yukarda yazdıgım gibi haber verilirse serbesttir.

Yasak olan gizli saklı kazma kürek ve yanında cihazla araziye gitmektir kazı yapmaktır. İzin için dilekce yazmadın haber vernedin, araziye cihazla cıktın buda yetmedi yanında kazma kürek var. Henüz kazmadıysan bile niyetini gittigin alet edevat gösteriyor zaten cekerler karakola seni. Birde suç üstü kazarken yakalanırsan geçmiş olsun.

Yukarda yazdıgım izin sit alanları ve 800 metre cevresi için verilmez bu arada. Kültür varlıgı koruma altında olmayan her yer için arama iznini ücretsiz en geç iki gün içerisinde alırsınız. İl için Valilik ilce için Kaymakamlık drek verir bu izni.

Daha bir ay olmadı izinli kazı için müracaat ettim. Müze müdürlügü jandarmayı aldı memurlarla birlikte araziye gittik. Ben cihazı cıkardım etütlerimi yaptım yeri gösterdim koordinat alma işlemine başladılar. Daha öncede isteseydim yer tesbiti için izin alır giderdim ama müze müdürünün gelecegi güne denk getirdim noktayı belirleme işini. Yani yasak deyipte sapla samanı karıştırmamak lazım. Bu arada izin için Ankaradan haber gelmedi bu yüzden izinli kazı için ne kadar para cıkar bu sene için bilmiyorum. Gecen senelerde yerine ve duruma göre 30 ila 70 bin TL cıkıyordu.
Birde yeni kanunla 100 metre kare alan 50 metre kareye düştü bilginize.

Son düzenleme:

sedegor

Yetkili
bayada para çıkıyormuş ustam ya
Gelen memurların harçları ve yövmiyeleri dahil kazıda tüm maliyet sana ait. Çalıştıgın gün sayısına baglı bu masraf. Yıl içerisinde aynı yerde 3 ay calışma süren var. Sen bir günde bitirirsen en fazla onbin TL tutar. Yukarda yazdıgım cetrefilli zor yerler için yazdıgım para.

Bir diger önemli hususta şu aynı yıl içerisinde sadece tek bir nokta için izin alabilirsin. Yani her yıl sadece tek yer. Bu yüzden emin olmadıgın yere izin almanızı tavsiye etmem.

Öte yandan izin alacagınız yerden ne cıkacagını bilmelisiniz, tarihi ve kültürel varlıklar için izinli kazı yapılmasını tavsiye etmem hatta uzak durunuz derim. Çünkü pay vermezler, müze müdürlügü insiyatifine baglıdır belki harcadıgınıza acırda biraz verir. İzin alacagınız yerde altın olmalı ve cokta geçmişe dayalı olmamalı. Şurda şu kadar pay verilir komisyon şöyle kurulur böyle deger biçilir gibi konulara girmeye gerek yok her yerde yazıyor bunlar.

Mezarlara zaten izin verilmez.

Son düzenleme:

oymak beyi

Moderator
Gelen memurların harçları ve yövmiyeleri dahil kazıda tüm maliyet sana ait. Çalıştıgın gün sayısına baglı bu masraf. Yıl içerisinde aynı yerde 3 ay calışma süren var. Sen bir günde bitirirsen en fazla onbin TL tutar. Yukarda yazdıgım cetrefilli zor yerler için yazdıgım para.

Bir diger önemli hususta şu aynı yıl içerisinde sadece tek bir nokta için izin alabilirsin. Yani her yıl sadece tek yer. Bu yüzden emin olmadıgın yere izin almanızı tavsiye etmem.

Öte yandan izin alacagınız yerden ne cıkacagını bilmelisiniz, tarihi ve kültürel varlıklar için izinli kazı yapılmasını tavsiye etmem hatta uzak durunuz derim. Çünkü pay vermezler, müze müdürlügü insiyatifine baglıdır belki harcadıgınıza acırda biraz verir. İzin alacagınız yerde altın olmalı ve cokta geçmişe dayalı olmamalı. Şurda şu kadar pay verilir komisyon şöyle kurulur böyle deger biçilir gibi konulara girmeye gerek yok her yerde yazıyor bunlar.

Mezarlara zaten izin verilmez.
çalışmaktan yoruluyorum ustam artık, zor geliyor çalışmak. hayırlısıyla bulsaydık şunu ????????

oymak beyi

Moderator
i
Usta öyle deme yine de çalışmak zorundayız. Sıkıntının bittiği yerde sapklık başlar Allah korusun.
sıkıntının bittiği yerde sapıklık başlar üzerinde konuşulması düşünülmesi gereken bir söz, inançsız gönüllerin sebebi sıkıntısız bir hayat mı yoksa ????.. çalışmak yoruyor usta ister gönlün olsun ister olmasın, benim amacım çalışmaktan kaçmak değil, çalışmak zorublunlullugundan kurtulmak. bide insanlarla pek aram yok, kalabalığı sevmiyorum. kenarda sessiz sedasız çalışmak mesela istediğim şey.. hayırlı geceler

Defineci

YÖNETİM
i

sıkıntının bittiği yerde sapıklık başlar üzerinde konuşulması düşünülmesi gereken bir söz, inançsız gönüllerin sebebi sıkıntısız bir hayat mı yoksa ????.. çalışmak yoruyor usta ister gönlün olsun ister olmasın, benim amacım çalışmaktan kaçmak değil, çalışmak zorublunlullugundan kurtulmak. bide insanlarla pek aram yok, kalabalığı sevmiyorum. kenarda sessiz sedasız çalışmak mesela istediğim şey.. hayırlı geceler
Allah gönlüne göre verir inşallah usta... O zaman sana şöyle tek başına çalışabileceğin atölye tarzı bi yer lazım :D

Üst Alt