Definecilerin sık kullandığı ölçüler

Defineci

YÖNETİM
Ölçü mesafelerinin yorumlanması bütün dünyada hazine arayıcıları arasında probleme neden olmuştur. Mesela : vara (33” – 83 cm), braza (5 feet 7 inç – 170 cm), estado (5 feet 7 inç - 170 cm), paces (adım), league (3,27-3,18 deniz mili / 2,18-2,12 kara mili) v.b.....
Onlar günümüzde kullandığımız basit terimlere benzer. Yıllar önce bu bu ölçüler sürekli aynı değildi. Aşağıdaki bilgiler bu tarihi değişimleri gösteriyor.

“Vara” önceleri 30” ile 35.9” arasında değişiyordu, Bu karışıklık aranan bir şeyin bulunmasını zorlaştırıyordu. İspanyollarda ispanyol askerlerin kullandığı ölçüye göre “vara” yaklaşık 33” tir. Bu ölçü sonraki dönemlerde sürekli 33” olarak kabul edilmiştir.

Her işaret bir sonraki işarete kadar hesaplanmış bir mesafeyi gösterir. Her işaret 1, 10, 50 veya 100 gibi hazineye olan mesafeye bağlı olarak boşluklardan oluşur.

“Estado” önemli maddeleri saklamak için en az derinlik ölçüsüydü. İspanyollar, İsaya inananlar veya katolikler için bu ölçü geçerli idi. Bu 5 feet 7 inç (170 cm) e göre ayarlanmıştı. Bu işaret “vara” işaretine benziyordu. Fakat mesafenin aksine derinliği gösteriyordu. “1” veya “un estado” gibi...

“Braza” da aynı 5 feet 7 inç olarak ayarlanmıştır. Çoğunlukla korsanlar veya denizciler tarafından mesafe ölçüsü olarak kullanılırdı. Onlar hazinelerini sakladıkları zaman haritalarını yaparlardı. Harita üzerinde adım (paces) ve “vara” ölçüsünü kullanırlardı.

İki çeşit “league” vardır. Kara ve deniz. Kara ölçüsü olarak 2.12 ile 2.18 mil arasında değişir. Deniz ölçüsü olarakta 3.18 ile 3.27 arasında değişir. Mesafeler ile ilgili tereddüte düştüğünüzde değişen bu aralıklar arasınıda arayın.

Üst Alt