Farklı Kültürlerde Define İnançları

Defineci

Yönetici
YÖNETİM
Farklı kültürlerde define inançları ve ritüelleri oldukça çeşitlidir ve her kültürün kendine özgü yaklaşımları vardır. İşte bazı örnekler:
  1. Orta Doğu: Orta Doğu’da define arama, genellikle dini ve mistik öğelerle iç içedir. Define arayanlar, dualar ve tılsımlar kullanarak koruma ve rehberlik ararlar. Özellikle İslam kültüründe, define arama sırasında Kuran-ı Kerim’den ayetler okunur.

1. Avrupa: Avrupa’da define avcılığı, tarih boyunca popüler olmuştur. Orta Çağ’da, define arayanlar büyü ve simya ile ilgilenirlerdi. Günümüzde ise metal dedektörleri ve arkeolojik kazılar yaygındır. Ayrıca, define avcıları arasında eski haritalar ve efsaneler önemli bir yer tutar2.

1. Güney Amerika: Güney Amerika’da, özellikle İnka ve Aztek uygarlıklarının kalıntıları define avcıları için büyük bir çekim merkezidir. Bu bölgelerde define arama, genellikle yerel halkın inançları ve ritüelleriyle harmanlanır. Define arayanlar, ruhların ve doğa güçlerinin yardımıyla hazineleri bulmaya çalışırlar.

1. Asya: Asya’da, özellikle Çin ve Hindistan’da, define arama eskiye dayanan bir gelenektir. Çin’de, Feng Shui prensipleri define aramada kullanılırken, Hindistan’da ise Vedik metinler ve mantralar rehberlik eder.
Bu farklı kültürel yaklaşımlar, define aramanın sadece maddi bir arayış olmadığını, aynı zamanda manevi ve kültürel bir deneyim olduğunu gösterir.

sedegor

Yetkili
Tüm dinlerde define aynı gömülmüş ve aynı şekilde aranır. Ancak dört ilahi din dışında bir çok sapık dinler mevcut olmuş tür. Yada sonradan sapanlar, biz atamızdan böyle görmüştük deyip ilahi kitaplarına muhalif yaşayanlar olmuştur.

Aslında gömüyü iki ana alterde aramak ve yeri keşfedincede ona göre davranmakta fayda vardır.

Sapmamış ve bir sonraki Peygambere tabi olmuş Hz Ademden, Hz Muhammed e kadar zaten tek bir din tek bir inançtır, Yahudilik Hıristiyanlık Musevilik yada Müslüman lık sadece bir geciş sürecidir.
Tümüne İslam denir, dinin kamilligi olgunlaşması Tamamlanması ise Müslüman lık la olmuştur.

Bu dört geçişte İslam'a iman edenin mezarında gömü olmaz. Ancak geçmişinden getirdiği akide töre örf gibi geleneklerden tam manada sıyrılamayıp geçmişini tasıyanlar karıstıranlarda olmuştur.
Yada sonradan İslam da mezara define gömülmemesi gerektiğini bilen ler bu kutsalları kendi muhafızı etmiş . Seçkin birinin yada İslam olan birinin mezarına sonradan define gömmüş yada hiç mezar, kutsal olmayan bir yere o görüntüyü vermiş olabilir. Bunlar aslında mal mezarlarıdır. Ama kim ne yapmıs geçmişte ne yaşamış bilip bilmeden gidip işlem yapmak sadece hırstır. Hırs insanı uçurumdan atar.

Mezar işaretlerini define işaretlerinden ayırmak, malzeme olan mezarlarıda dokunulmaması gereken mezarlardan ayıracak kabiliyet bilgi yeti tecrübe bir definecide yoksa gidip tek tek yapması en iyi tatmin noktasıdır.

Firavun Nemrut mezarlarında olur define, yani mısıramı gidelim derseniz, yok, bu ülkenin geçmişinde de her şehirde her ilçe ve köyde birden çok Büyük küçük Nemrut mezarları vardır, başını yesin Definesi bize göre, kim ugraşmak isterse de mevzu böyledir.

Mezar harici defineye gelir isek benzerdir mezarlar ile. Banka yokmuş o dönemde taş kaya toprak banka görevi yaparmış diyenin eksiğide çoktur bu hususta.

Fakir daha fakirdi o dönem zengin ise bu dönemden daha zengin. Ve her zenginin bu güne benzer bir bankası darp hanesi ve kasası vardı.

Tarih öyle yalan yanlış anlatıldığı gibi değildir. Kimse yontma taş devrinden çıkıp cilalı taş devrine sonra bu günkü haline gelmedi. Bir zaman en zirvesini yasadı insanlık her konuda. Bazende azdı yoldan çıktı sifıra indi her anlamda. Bu gün ile kıyaslarsan insanlık dersi ki Uzay çağında, aşırı çağdaş ve teknolojik, işte burda halt ederiz. Suleyman hakkında, Zulkarney hakkında bilgimiz olmayınca ve Hz Muhammed i anlayamamış olmanın ezikligi cehaletiyle bunu söylemis oluruz. Kısacası En karanlık en geri kalmış zaman bu yasadıgımız cağdır. Karanlık çagdır bu zaman ve Asr.

Definenin en mükemmeli Tabutu Sekine iken, çünkü bütün devletler Sultanlar patisahlar bile bunun peşindedir. Bununla cağ acmıs cağ kapatmış insanlık bu gün Sekineden habersizdir. Agız torba değildir ki buzesin her insanın bir Sekinesi yada hakkında Saptırılmış carpıtılmış bilgisi var. Sorsan çoğu yerinide bilir izin versen gidip alacak sanarsın. Kudüs'ü kazarlar Ayasofya izmir olmadı yedi kilise arar dururlar bu Neyse, nasıl bir dandıksa. Her kabın bir rengi ve haçmi var . Konuyuda başka yere evirmeyilim. Taputu sekineyi bilmeyiz ama;
İslâm olan yere toprağa kayaya define saklamamıştır.
İslâm olmayanın definesini aramak hastalık, doğru bilgiyi bulmak imkansız kadar zor değilde nasip belki, yeri bulduğunda ise çıkarmak, cıkardıktan sonrada paraya çevirip cebine koymakta en zor olandır.

Küçük defineler yüzeyde olanlar alınır bulunur. Zaten kalmamıştırda yuzeyde olan , varsada nadirdir.

Belli bir derinlikte olanı İmansızlar ya tılısımlamış yada üzerinden yetmiş yıl geçende sahiplenilmiştir.

Çözümü ise şöyledir. Kendi orjinal tutanağında varsa tabii olmadık işler yapmamanız önerilir tavsiye edilir. Yaparsanız ya alamaz yada aldıgınızda helak olmaya imza atmış olursunuz.

Doğrusu ise şöyledir, ihlas, takva ile sadece Allah tan istemek, ve sadece Allah a sıgınmaktır. Hiç bir tılısimli yada sahiplenilmis yer yokki Kur'an ve Ayetleri ile acılmasın. Tek Anahtar Allah a sıgınarak Kurandan okumaktır.

Gerçek bir Define gomusu belgesi bulan gören her kişide bilirki. Gomenin dini dili ne olursa olsun, anahtar olarak Kurandan Ayet, Esma, ve Zaman tayini belirtmiştir. Bakın Kuran'da her şey için okunulmaz, Kur'an'ın kiymetini bilen zaten gidip küp başında okumaz buda ayrı, ama sen istersin bir küp, istediğin o ise o da çözülür Kuranla.

Papazlar Hahamlar bile define kazısına gitse ne Tevrat ne İncil den okurlar, sadece Kurandan okurlar. Onlarda bilir doğrusunu ancak bildikleri halde öyle yaşarlar. Bu işler zordur. Bildiğimizden yazmayız, zaten en çok bileninde bildiği bir serçenin denizden aldığı bir yuduma benzer bir bizim yazdıgımızda o damlanın zerresi etmez. Kuru lakırtı işte bizdeki, öyle ahkâm kesmek kolay olsada, bilmek ve yerinde kullanmak en zorudur. Sahte ufurukcunun ben giderim yaparım alırım diyende hurafecidir. Bilse gider kendisi alır. Asıl bileninde defineyle işi olmaz.
Bu işler ortada anlatıldıgı gibi basit değildir, ancak günü gelende Anadolu kadını bir Evlat doguranda kolay olacaktır. Ananın kıymeti bilinmeli gerisi gelir olur. Babada belli olmalı. Ne alaka defineyle öyle ya. Bizene kimin Anasından babasından, veledi zina bile aç kalmaz iken , büyük konuşmakta doğru değil.

Yaw her yer sahte işaretlerle süslenmiş iken bu günün insanı ayırmaktan aciz, bu adam ne bulacak ? Okuması yok kulak hırsızı adam. Otur bir kırk yıl oku kendin ögren sonra çık dağa bayıra. Elden gelen dağdan indirmez seni ömrün boyunca. Ben yirmi beş yıl dağda gezdim tek sikke bulamadım, ama olsun, akan cayı, esen rüzgarı gôrdüm, bayırda yağmur yedim, bir cayırda sögüt dibinde çay demledim içtim bunlarda güzel şeylerdi.

Son düzenleme: