Kuran'da Define

sedegor

Yetkili
VİP Üye
Hz Musa ile Hz Hızır kıssasını bilirsiniz.
Bilmeyen varsada bilgi artık bir kaç tuş elinizin altında Google amcaya sorunuz.
Peki ben konuyu neden açtım? Madem bilgi google amcada. Çok şeyi bilmez google, bizde bilmeyiz de , googlede olmayan yanlarını yazayım. Ve kısa olsun.

Hz Musa yola cıkar Hz Yuşa ile Hz Hızırı iki denizin birlestiği yerde bulur. Tuzlanmış pişmiş balığın, kayanın ordan canlanıp suya karışıp iz bırakarak gittiği yerde Hz Hızırı bulurlar. Arayan Musa da olsa öyle kolay değil demekki Hz Hızırı bulmak. Hele Yoldaşlık yapmak, Musayı iki defa uyarır, Hakkında Bilgi sahibi olmadığın işe karışma diye, üçüncü de Arkadaşlığı bitirir.

Başta bir gemiyi deler Hızır, tedayları es geçtim yine bir çocuğu öldürür bunuda es geçtim, bir semte gelir açıkırlar ekmek su isterler ordaki halk vermez. Semtin kenarında yıkılmış bir duvar vardır.

Hz Hızır yanındakilere bu duvarın tamirini yapalım der. Hz Musa bizmi der, Oda evet burda bizden baskası yok der.

Önce, zaten yıkılmış duvarı Hz Hızır tamamen yıkar. ( Ben inşaat ustasıyım, bilirim bir işi yapacaksan, oldu bitiye getirmemeli, yarım yıkılmış duvarı tam yıkıp, sil baştan örmeliki , sağlam olsun) Hz Hızırda böyle düşünür belki. Yada ben bilmem vardır bir hikmeti. Neyse uzatmadan yazalım, bu konuyu çoğu bilirde işte burayı azı bilir.

Yıkılan duvarın altından define cıkar, altın gümüş. Burayı bilirler, ama gömü üzerinde Bir Babanın Yetimlerine nasihatları vardır levhaya yazılmış.

Bu levhanın ön yüzünde Şöyle Yazar.

Bismillahirrahmanirrahim
Rahman ve Rahim olan Allah ın Adıyla.

-Şaşarım ki O kimseye kaza ve Kadere iman ettiği halde Mahsundur.
- Rızkın Kesin olarak Allah tan geldiğini bildiği hade, Rızkı için harama ve günaha girecek kadar zahmet çeken kisiyede şaşarım.
-Ölume inanıp, ölümün geleceğini bildiği halde. geçici şeylere sevinenlerede şasarım.
Dünya ile tatmin olan kisiye şaşarım.Şasarım ki Allah ın hesaba çekeceğine İman ettiği halde, nasıl gafil olup, kendi hesabını önceden yapmaz.
-Ve cehennem ateşinin, varlığına inandığı halde, kahkaha ile gülen kisiyede Şaşarım. Sanki cehennem ateşinden beraat etmişcesine gülen kişiye şaşarım.
- La ilahe illallah, Muhammedur Resulullah ( Şehadet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur, Hz Muhammed Allah'ın kulu ve Elçisidir.

Levhanın ön yüzünde bu yazar. Şimdi Son satırda yazana itiraz gelebilir, o gün Hz Muhammed yoktu, Elçi Hz Musa idi diye belki. Bizde şöyle deriz. Hz Muhammed hep vardı .

Levhanın arka yüzünde de Beş Nasihat vardır. Bunlarıda sonra yazayım iyi geceler şimdilik

Son düzenleme: