2-Efsaneye Gel

sedegor

Yetkili
Delinin eline bir belge gecer Osmanlıcadır, Belgede şöyle yazar.

........ İlinde Sancagında ...... kalesinde küçük at nalı altında bir oda içerisinde yüklü zihnet vardır.

Burdan kuş ucumu .... ... mesafede kuzeyde, ırmagın dibinden gecen patika yol üzerinde büyük at nalı vardır. Bu nala ..... mesafede , kuzey batı ..... mesafede ..... derinlikte ( Hadi meblağıda yazalım) 9 ton altın vardır der. Tabiiki kroki ve diger detayları geçip özet yazıyorum.

Deli peşine düşer bir ay üç ay derken yıl dolar yada dolmaz nihayet belgedeki yeri araziyi bulur. Etraftaki ahaliden birini ayarlar araziyi gezmek istedigini söyler ve giderler.

Belgedeki kaleye gelince yöreden olan sahış derki burası felanca zaatın atıyla uctugu yerdir. Deli daha sormadan, uçan zaatın ucacagı an kayaya cıkardıgı atının nal izini gösterir. :(

Ne hikmetse 7 metre ileriye seyir kulesi kurulmuş :( tespit sonucu malzeme duruyor üstünde kule var :(

Deli sorar aşagıda bu izden varmı başka diye, yöreden olan aynen der, büyük zaatın atıyla ucup indigi yerde der ve ekler uçmuş ordada hakka yürümüş türbesi var der :(

Yaw bu atın kanatları iyiymiş demekki 3 kilometre uçmuş dememek içten bile degil.

Velhasıl türbeye iner deli bakarki aynen diger At nalı orda ve bir mesafede Türbe var. Gelen giden öpen koklayan çok. Etrafta tabiiki yerleşim alanı.

Buraya bakmam lazım der türbe dara üç beş kuruş para verir gece cihazlarla bakar bizim Deli orasıda dolu :(

Ancak ne yaptıysa kazı için ruhsat alamaz, kacak kazı yapılacak ortamda olmadıgından halâ gelen giden Büyük sakallı zaat yatıyor diye dua eder dilekte bulunur, giderler. Çocugu olmayanın kesin çocugu oluyormuş, artık 9 ton altının kokusundanmı nedir bilmem. Deli böyle çok yer gezer, her yere bir efsane uyduruldugunu görür. Din, İnanmak, Allah aşkı çok hoştur.Keşke özümüze yerleştirilmiş hurafelerden arındırılmış şekilde yaşanabilse. Belgedeki Osmanlı düşmalı Rum zadeye bizimkiler haĺa her gün yüz sürüyor iyimi :( Selametle.

Ha unutmadan bizim defineciyim diye gezen çogu bilinçsizler her nalda bir kapalı yada acık Magra arar nerden esmişse artık bilmem.

Son düzenleme:

GÜLBAHÇELİ

Kayıtlı Üye
bulursam kader kırıkkaleli şimdi konyada bulunuyor iş icabı

sedegor

Yetkili
bulursam kader kırıkkaleli şimdi konyada bulunuyor iş icabı
He şimdi oldu. Gecen iki yıl önce buluşalım dedik nasip olmadı halbuki altı ay kaldım orda, nasip. @GÜLBAHCELİ bu ikisinin kalemi aynı tarafa yazınca karıştırdım. Neyse zaten Konyalı degillermiş bende hatırladım şimdi olmadıgını. Bu arada Konyalı olmak iyidir :(

Kamhi Leonard

Anu_ŞaVaN
Kayıtlı Üye
He şimdi oldu. Gecen iki yıl önce buluşalım dedik nasip olmadı halbuki altı ay kaldım orda, nasip. @GÜLBAHCELİ bu ikisinin kalemi aynı tarafa yazınca karıştırdım. Neyse zaten Konyalı degillermiş bende hatırladım şimdi olmadıgını. Bu arada Konyalı olmak iyidir :(
Peki birde Omer Hattab vardı o kimdi onla bir ara cakistik banami oyle geliyor animsiyamadim

sedegor

Yetkili
Basta sohbetimiz iyiydi sonra bir konuda anlasmazloga dustuk fena kapistik ama detaylari hatırlamıyorum kafam o kadar doluki nerdeyse hersey silinmiş ????
Oluyor bazen öyle. Yüzyüze olsa olmaz. Bir kelime bir cümle insanı istemedigi yere götürüyor. Sen istemesende yazdıgını okuyan kendi istedigi gibi okuyor. Yazının dili var tebessümü yok bazende vicdanı ama okuyana göre. Türkcede lastik gibi zaten ne tarafa cekersen o tarafa süner. Sonra sen istedigin kadar öyle demek istemedim de. Kısırlaştırmışlar Türkceyi 200 kelime 12000 kelimelik hazineyi doldurmuş. Eski insanlarımız böyle degildi dilde bile. Ne yazılırsa o anlaşılırdı. Bu gün bir kelime 60 farklı kelime yerine kullanılıyor. Birde yabancı terimler girmişki kullanan janti oluyor. Hey cahil neler kaybettin hiç ugruna farkında degilsin. Halâ tuvalet bilmez Avrupa hayranıyız :(

Son düzenleme:

GÜLBAHÇELİ

Kayıtlı Üye
sedegor iki veya üç sene evvel bizim buralardaydın sanırım yanlışım yoksa

Kamhi Leonard

Anu_ŞaVaN
Kayıtlı Üye
Oluyor bazen öyle. Yüzyüze olsa olmaz. Bir kelime bir cümle insanı istemedigi yere götürüyor. Sen istemesende yazdıgını okuyan kendi istedigi gibi okuyor. Yazının dili var tebessümü yok bazende vicdanı ama okuyana göre. Türkcede lastik gibi zaten ne tarafa cekersen o tarafa süner. Sonra sen istedigin kadar öyle demek istemedim de. Kısırlaştırmışlar Türkceyi 200 kelime 12000 kelimelik hazineyi doldurmuş. Eski insanlarımız böyle degildi dilde bile. Ne yazılırsa o anlaşılırdı. Bu gün bir kelime 60 farklı kelime yerine kullanılıyor. Birde yabancı terimler girmişki kullanan janti oluyor. Hey cahil neler kaybettin hiç ugruna farkında degilsin. Halâ tuvalet bilmez Avrupa hayranıyız :(
Kisi isine geldiği gibi cimbizla seçiyor
Oysa knedide alıyor aslında mesaji
Ama ah bizim şu egolu insanimiz yokmu
Geri fitezsiz araç gibi
Ne derler sizin orda bilirsin " dümdük"
yani dikine düz tabi bu isine gelmedigi noktalarda
Ha yeri gelir
Bir lastikten daha esnek insanlar olurlar
Yerine gorede
En yaş ağaç iken en kuru dal olu verirler
Kavak agaci misali dumduk ????

sedegor

Yetkili
Kisi isine geldiği gibi cimbizla seçiyor
Oysa knedide alıyor aslında mesaji
Ama ah bizim şu egolu insanimiz yokmu
Geri fitezsiz araç gibi
Ne derler sizin orda bilirsin " dümdük"
yani dikine düz tabi bu isine gelmedigi noktalarda
Ha yeri gelir
Bir lastikten daha esnek insanlar olurlar
Yerine gorede
En yaş ağaç iken en kuru dal olu verirler
Kavak agaci misali dumduk ????
Seneler olmuş kim nasıl bir insan istikameti ne biliniyor aslında ama egolarına yenik düşüyorlar. Bizde ak kaşık degiliz kuldur hataları vardır ben iyiyim o kötü demekte dogru degil. Hayırlı Sahurlar oruç tutana tutmayanada iyi geceler bazende had bildirirsin egosu var derler.

Üst Alt