Anadolu'daki mağaralar - Gümüşhane Karaca Mağarası

Defineci

YÖNETİM
Arkadaşlar 4-5 gündür güze aklımda yazı serisi şeklinde paylaşım yapmak vardı. Ama ne yapsam diye planlıyordum. Sonunda bu yazı dizisine mağaralardan başlamaya karar verdim. Yazı dizim Anadolu'daki mağaralar konulu olacak ve her bir postta Anadolu'dan bir mağarayı tanıtmaya çalışacağım, kalemim el verdikçe. İlk olarak da benim mağaralar arasında favori olarak gördüğüm Gümüşhane'de Karaca Mağarası olacak.
karaca mağarası 3.jpg

Karaca mağarasını anlatmaya başlamadan önce ilk olarak kısaca Gümüşhane'den kısaca bahsedelim; Gümüşhane, Çin-Trabzon tarihi İpek Yolu güzergahı üzerinde tarih ile doğanın kucaklaştığı, efsane ile gerçeğin buluştuğu, zengin gümüş madeni ocaklarından dolayı Gümüşhane adını alan bir ildir. Tarih öncesi dönemlerden beri yerleşim merkezi olan Gümüşhane adeta bir kavimler mozaiğinin oluştuğu M.Ö. 3000 yılında kurulmuştur. Doğu Karadeniz Bölgesinin iç kesiminde bulunan ve denize uzaklığı 100 km. olan Gümüşhane, doğusunda Bayburt, batısında Giresun, kuzeyinde Trabzon, güneyinde Erzincan illeri ile çevrilmiştir. II merkezi denizden 1153 m. Yükseklikte olup, Hamşit Çayı'nın iki yakasında vadi boyunca uzanan bir yerleşim yeridir. İlin toplam yüzölçümü 6437 km2.'dir. Merkez ile birlikte altı ilçesi vardır. Başta altın ve gümüş olmak üzere madenler bakımından oldukça zengindir. Dolayısıyla Gümüşhane aslında adının hakkını vermektedir.

karaca mağarası.jpg

Gümüşhane'nin en önemli turistik yerlerinden bir tanes olan Karaca Mağarası'nı biraz yakından tanıyalım. Karaca Mağarası yaklaşık olarak 15,5 metre derinliğe sahip olan girişleri eğimli ve derinlere ilerleyebilen mağaralardan bir tanesidir. Mağara içinde bulunan doğal sarkıtlar ve dikitler yapılan ışıklandırmalar ile muhteşem bir görünüme kavuşmuştur. Bu görsel güzelliğin yanı sıra mağarada en dikkat çeken ve beğeni toplayan bir diğer kısım ise İç kısmında bulunan göl ve traverten havuz şekilleridir. Bunlar buraya gelen turistler tarafından en çok beğenilen yerlerden bir tanesidir. Turistler demişken yıllık gelen turist sayısından bahsetmeden olmaz. Gümüşhane'deki Karaca Mağarası yıllık 150 bin turist çekmektedir.

karaca mağarası 2.jpg
Karaca Mağarası'na nasıl gidilir?

Gümüşhane'nin Torul ilçesinde bulunan Karaca Mahallesi içinde denizden yüksekliği 1550 metre yerde konuşlanmış olan mağaraya Trabzon ile Gümüşhane karayolu üzerinden Torul İlçesine geçilir. İlçe geçilirken ana yol üzerinde bulunan Korum Deresi vadisine doğru yaklaşık olarak 4 kilometre sonunda mağaranın bulunduğu tabelayı görebilirsiniz.

Kamhi Leonard

Anu_ŞaVaN
Kayıtlı Üye
Ekleyecem üstat sırayla... Nasipse yazıcam yavaş yavaş böyle bir seri aklıma geldi. Sanırım bi 15-20 adet çıkarıcam.
Böyle olması daha iyi ????
Fazla uzun oldu mu okuyan çok az kişi oluyor
Parça parça olması daha uygun aga duyarsa hemen acar bilgin olsun
Eshabi keyhf ona çok yakın isterse gider orda canlı yayın yapar ????

Üst Alt