Definecilik sizin için nedir? Nasıl ve nereden başladınız?

Defineci

Yönetici
YÖNETİM
Arkadaşlar forum siteleri sayesinde birbirinden değerli insanlarla tanışırız. definenoktasi.com'da durum benim için böyle olmuştur. Birçoğunuz için de durum böyledir. Bu yüzdendir ki hem ben hem de forumdaki diğer arkadaşlar bu işe nasıl merak sardığınızı, ilk kimle başladığınızı ve nasıl yol kat ettiğinizi kısacası definecilik öykünüzü bu post altında yazarsanız birbirimizi daha iyi tanımış oluruz. Bir definecinin kısa bir hikayesi bir başkasına güzel bir örnek olabilir ne dersiniz? Bakalım ilk kim hikayesini anlayacak... :)

aga_0074

Youtube sayfamız Defineadresi TV
Kayıtlı Üye
vallaha ben kısa ve öz anlatayım ben 21 yıldır bu işe merk saldım...daha altyapı olmadan tuvalet kuyuları kazdığımız zamanlarda başladı merakım..kuyuları kazdıkça kuruşlar ve osmanlı zamanı sikkeler küp parçaları çıktıkça merakım çoğaldı..benim bukadar...

aga_0074

Kayıtlı Üye
birde herkes kaldığı şehri yazsın da belki bir birimize işimiz düşerse gitmeden gelmeden yardımcı olalım birbirimize...ben mersindeyim bir ayağım diyarbakırda...

GÜLBAHÇELİ

Kayıtlı Üye
vallaha ben kısa ve öz anlatayım ben 21 yıldır bu işe merk saldım...daha altyapı olmadan tuvalet kuyuları kazdığımız zamanlarda başladı merakım..kuyuları kazdıkça kuruşlar ve osmanlı zamanı sikkeler küp parçaları çıktıkça merakım çoğaldı..benim bukadar...
aga çooook uzun yazmışsın kim okuyacak okadar yazıyı bukadarda kısa kesme anlat hele biraz dinleyelim :unsure: sıra kamhiye gelsin şimdi oda mahana uydurur;)

aga_0074

Kayıtlı Üye
dostum 21 yıl diyorum hangisini yazayım parmak mı dayanır...ölenlerimi düşenerimi göçük altında kalanlarımı kaçacanlarımı çarpılanlarımı tuhaf şeyler görenlerimi yakalananlarımı ??????

GÜLBAHÇELİ

Kayıtlı Üye
dostum 21 yıl diyorum hangisini yazayım parmak mı dayanır...ölenlerimi düşenerimi göçük altında kalanlarımı kaçacanlarımı çarpılanlarımı tuhaf şeyler görenlerimi yakalananlarımı ??????
sen kısım kısım yaz hepsini birde anlatmana gerek yok belki birşeyler öğreniriz tabi kara senin saygı duyarız

Mushap

Kayıtlı Üye
Benimki biraz garip atadan zengin iken dedemin daha doğmadan yetim kalması çobanlık ve fakirlik ile geçen ömrünün hikâyesi ile başladı kısaca 1. Dünya savaşı sıralarında yüklüce bir malı bulan büyük dede savaş sonrası köye dönünce çömertiliği fazla kaçırmış diyelim sonuç mal mülk bize kalsın diye oğlu zehirlenerek öldürülüyor cenazede gelin hamile olduğunu söylüyor dedem böylece doğuyor büyük dedenin her isteyene dağıttığı o altın paralar bir anda kayboluyor dedem çobanlık ile ömrünün bir çoğunu geçiriyor büyük dede bazı tarlaları ne olursa olsun sayılmayacak diye vasiyet ediyor vakti gelince yetim memmedimin hakkı ordadır diyor yetim mehmet mübarek dedem vefat etti zengin değildi ama bana göre mübarek ti gönlü zengin duası genellikle kabul olan biriydi iri yarı kuvvetli birazda safça biriydi hile hurda bilmez yanında kim olursa olsun bir başkasının dedikodusunun yapılmasına müsade etmezdi .benimde merakım dedemin vefatından sonra ancak anlatılabilen bu hikaye ile başladı .

Kamhi Leonard

Anu_ŞaVaN
Kayıtlı Üye
ilk ben başlıyım yıllar önce ortak çalıştığım bir arkadaş vardı şimdi rahmetli oldu adeta intahar etti diyebilirim ALLAH rahmet eylesin birgün bir köyden evli arkadaşımız resimlerle geldi şu işaretler var diye biz o zamanlar definenin d sinden bile anlamazdık vede uğraşmazdık 4. 5 arkadaş panelvanla gittik yaylada yan yana 3 kaya üzerinde v işareti 3 adette ayrı ayrı tas işareti var dedi resimlerinide gösterdi gittik baktık kaç tonluk kayalar ne yapacağız altı düz arkası düz garanti mal bunun altındadır dediler bende yanlarında aval aval bakıyom tabi birşeyden anlamadığım için neyse gidelim manivela kirko alıp gelelim kayaları devirip altından malı alalım dediler tamam dedik gittik sonra aletleri alıp geldik gece başladık çalışmaya kayaları devirdik ee altından bir şey çıkmadı arkamızı dönüp geldik daha sonra cubuk kullanan arkadaşımızın abisi ve birkaç kişi tekrar gittik çubukları iki kişi kullanıyor 2 kişilik yani çubuklar gidiyor o kayalara doğru dönüyor tekrar tekrar mal orda diyorlar bir şey yapamadan döndük geldik bendede merak saldı ozaman dedim bu iş böyle olmaz dedim bir siteye üye oldum araştırmaya başladım devamlı okuyup ne diyorlar diye anlamaya çalıştım işaretlerle ilgili sitelere girip işaretlerin ne demek istediğini ne anlama geliyor diye araştırmaya başladım arkadaşımın 2 tane fotoğraf makinesi vardı birini satın aldım gittiği her yerin resmini çekip resimleri büyütüp incelemeye başladım tabi o hevesle kayaların üstünde olmadık şekiller görüp çizmeye başladım bu böyle birkaç yıl aldı tabiki sitelerden yorumlardanda birşeyler öğrenmiye başladım baktım o kayalardaki gördüğüm şekiller benim gözüme görüken şeyler çizmekten vaz geçip siteliri takip ettim gittiğim yerlerdeki işaretleri resimleyip inceleyerek birşeyler çıkarmıya başladım istediğim zaman her yere gidip gelemiyordum araç olmayınca gidenlerde sanıyorki gidip 40 50 santim kazıp malı alıp geleceğiz sanıyor eli boş gelince birdaha gitmiyor bende baktım bu iş böyle olmuyor bir dedektör aldım tek tekçi arkadaşlara takıldım yıllarca gide gele o işide öğrendim halada devam ediyorum kazı işine gelince gittiğim yerlerde işaretler görürsem resimleyip arşivime atıyorum çantada dursun diye tek tekinde sonu gelmeye başladı birgün o yerlerde çalışma imkanı bulursam çalışacağım kısmetimizde varsa alırız yoksada rahmana şükrümüzü sunarız veren o alan o bize düşen gayrettir kısaca böyle başladım bu işlere vazlaca detaylara girmedim anlatılacaklar var anlatılmayacaklar var umarım fazla sıkıcı olmamıştır selametle ????
Yüreğine sağlık ustam arkadaşın için üzüldüm Allah c.c mekanını cennet eylesin ...
Bu işin doğru olanida bu zaten anlamadan çözmeden yapmamak
Ne yazıkki işaret buysa gomuda burda diyip çok işaret kaybeden tahrip edenler oldu
Ve yine ayni şekilde bedelini ağır bir sekilde ödeyenler oldu
Hayatını bu uğurda zindan edenler oldu
Varını yoğunu ahmet in mehmet in lafına kanip peşinden gidip yuvasını yıkanlar oldu
Allah ıslah etsin demekten akıl ihsan etsin demekten başka hiç birşey elden gelmedi neyazikki ????

Kamhi Leonard

Anu_ŞaVaN
Kayıtlı Üye
Bizi çok aydinlattiniz ????

Kamhi Leonard

Anu_ŞaVaN
Kayıtlı Üye
Benimki biraz garip atadan zengin iken dedemin daha doğmadan yetim kalması çobanlık ve fakirlik ile geçen ömrünün hikâyesi ile başladı kısaca 1. Dünya savaşı sıralarında yüklüce bir malı bulan büyük dede savaş sonrası köye dönünce çömertiliği fazla kaçırmış diyelim sonuç mal mülk bize kalsın diye oğlu zehirlenerek öldürülüyor cenazede gelin hamile olduğunu söylüyor dedem böylece doğuyor büyük dedenin her isteyene dağıttığı o altın paralar bir anda kayboluyor dedem çobanlık ile ömrünün bir çoğunu geçiriyor büyük dede bazı tarlaları ne olursa olsun sayılmayacak diye vasiyet ediyor vakti gelince yetim memmedimin hakkı ordadır diyor yetim mehmet mübarek dedem vefat etti zengin değildi ama bana göre mübarek ti gönlü zengin duası genellikle kabul olan biriydi iri yarı kuvvetli birazda safça biriydi hile hurda bilmez yanında kim olursa olsun bir başkasının dedikodusunun yapılmasına müsade etmezdi .benimde merakım dedemin vefatından sonra ancak anlatılabilen bu hikaye ile başladı .
Guzel yürekli insanlar bu dünyada çoktur
Satmasini istemediği tarlalarda bir şey olduğunu mu düşünüyorsun ????
Ve onlar hala duruyor mu ?
Mekanı cennet olsun Rabbim gönlüne göre versin
Peygamber efendimize komşu olamasini nasip etsin ????

aga_0074

Kayıtlı Üye
ben ilk kazımı bir mağarada yaptım..25 mt yükseklikte girişi bir insanın sığacağı yerdi...işin kotu yanı mağaranın orttasını kazarken meğersem mağaraa dolgu mağaraymış yani mağaranın alttı uçuurum muş...allahtan yatay olarak gidiyor du uuçurum direk altımızda değildi ordan yırrtık...bu olayııı yaşayınca daha bir adrenalin yaşamak için daha da bir girişitim bu işlerin içine benimde boyle başladı buuda ilk anımdı.

Kamhi Leonard

Anu_ŞaVaN
Kayıtlı Üye
1996 da köyde yaşanan bir vaka ile merak sardı
çok genç bir yaşta başladı benimki ..
bir koylumuz her akşam yatsı ezanindan sonra kimse nereye gittiğini bilmez
bir kaç kez takip eden olmuş
ama çok çabuk izini kaybetmişler
bu takip eşinin verdiği bilgiler üzerine yapılmış
yatsı ezanindan sonra
apar topar çıkıp sabah ezaninda geliyor
geldiğinde üstü başı toprak çamur içinde
kapı eşiğinden zor girer halde bir yorgunlukla geldiğini söyler ..
önce çocukları durumu anlamak için
kendisine sorar
daha sonra takip ederler ama hiç bir sekilde izini bulamamislar
bir yerden sonra bir sekilde izini kaybediyormus
bu yaklaşık 1.5 sene sürmüş ama bazı günler
her akşam bazen de ara ara gitmiş
takı son güne kadar ...

kapı eşiğinden girer ve yüz üstü yere düşer sabah ezanlarina yakın saatlerde
üstünde bir tek elbise dahi yokmuş
anadan üryan yerde yatiyormus yüz üstü
telaşla köy yerinde araba olmadığı için
diyer köyden birinde araç sahibi birini bulup
hastaneye götürürler
hastaneye vardıklarında
yüzü gözü yer değişmiş
hiç kimseyi hatırlamaz
ve konuşamaz olmuş ...

bu hastalık sürecinde yanına gidenler kendi aralarında
define sohbeti yaparken
sikkelerden falan bahsetmisler
söylentilere göre yıllardır yatan yakup
nerdeyse ayağa kalkacak kadar tepki vermiş heyecandan
kekelemeye başlamış neredeyse konuşacak hale gelmiş
tabi ne olduğunu çözemeyen misafirler
durumu kavramamislar
durum bana intikal ettiğinde
bir kaç kişiye dedim bu malzemeyi bir is karşılığında aldı
ama bu sağ olduğu sürece bu adamın hanesinde hiç kimse
o malzemeyi kullanamaz ...

3.5 yıl oldu oleli
o yıldan bu yıla kadar yatalak kaldı
koyun en gariban ailesiydi ..
vefatinda cenazesine gittik
taziyede bir topluluk oldu
bana sordular meslektasin gitti
korkarım sende bunun gibi olursun diye gülüp geçtiler ...
bende bunlara dönüp dedim
Yakupun oğullarının durumu nedir ?
Siz kısa bir süre sonra göreceksiniz sizin aklınız ermez bu işlere diyip ayrıldım taziyede
fazla sürmedi ????
Yakupun 3 oğlu var
biri sebze halinda araba doldurup boşaltıyor
diyer ikiside Tekstilde çalışıyor
kıt kanat geçinen bu üç kardeşin 1 tanesi evli
diyer 2 si bekar düğün yapacak paraları yok ...

1 yıl sonra babalarının ölümünden sonra
büyük kardeşin altında wolvo
küçüğün altında bmw ortancida audi
yaklaşık 500 bin tle civarında bir teksil atölyesi açmışlar
sorarım size hamallikla tekstilde çalışarak yapılacak ismi bu ?

yakupla başladım kendi ilk çalışmamı unuttum ????
beni defineye teşvik eden yakup amacının Gizemli kayboluslari oldu
felçli olunca toplum da define aradığını carpildigini söyleyenleri
duyunca kendi capimda biraz araştırınca
bu is tam benim aradığım iş dedim
ve ogün bugündür bu sektördeyim ...????

Mushap

Kayıtlı Üye
Guzel yürekli insanlar bu dünyada çoktur
Satmasini istemediği tarlalarda bir şey olduğunu mu düşünüyorsun ????
Ve onlar hala duruyor mu ?
Mekanı cennet olsun Rabbim gönlüne göre versin
Peygamber efendimize komşu olamasini nasip etsin ????
Anlattığım küçük bir kısmı mal yerinde duruyor inşaallah