Deniz Feneri

Kaynak

Yorumlarım Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Kayıtlı Üye
Bir bölgede şahsen yanımda yaşandı bu durum.
Araçtan indik yürümeye başladık bir ara ben pusulaya baktım nerden ne tarafa doğru gidiyoruz.
İlerleyen saatlerde birden sis çöktü kala kaldık desem yeridir.
Biz nerdeyiz araç nerde yol nirde :)

Merak etmeyin dedim şöyle geldik böyle gideceğiz.
Aramızdan biri nerden biliyorsun ? ben buralarda bölgeyi iyi bilirim bu tarafa gideceğiz.
Sen git dedim ben gelmem :)
İnat ettim şakalıda olsa tartışma çıktı.

İyi dedi sen misafirsin senin dediğin olsun.
Yürürken bu arkadaşın ağzı boş durmadı , gelirken bu su yoktu bu kayalık yokdu vs.
Bir zaman sonra aracın kabortası sis içinde parlar oldu.
Tabe bu durum gülüşmelere takılmalara sebep verdi.

Dedi; iyiki benim dediğim tarafa gitmemişiz o taraf ormanın dip tarafına düşüyor akut bile bizi bulamazdı :D

Bana döndü ve kasabaya dönünce bunu bana öğreteceksin :)

Meltun

Kayıtlı Üye
@Meltun abey pusulayı doğru tutun yanlış yöne gidiyorsunuz diyorum dinleyen yok sonuç ya kayalara doğru yada magmaya doğru Allah selamet versin ????
Bir bölgede şahsen yanımda yaşandı bu durum.
Araçtan indik yürümeye başladık bir ara ben pusulaya baktım nerden ne tarafa doğru gidiyoruz.
İlerleyen saatlerde birden sis çöktü kala kaldık desem yeridir.
Biz nerdeyiz araç nerde yol nirde :)

Merak etmeyin dedim şöyle geldik böyle gideceğiz.
Aramızdan biri nerden biliyorsun ? ben buralarda bölgeyi iyi bilirim bu tarafa gideceğiz.
Sen git dedim ben gelmem :)
İnat ettim şakalıda olsa tartışma çıktı.

İyi dedi sen misafirsin senin dediğin olsun.
Yürürken bu arkadaşın ağzı boş durmadı , gelirken bu su yoktu bu kayalık yokdu vs.
Bir zaman sonra aracın kabortası sis içinde parlar oldu.
Tabe bu durum gülüşmelere takılmalara sebep verdi.

Dedi; iyiki benim dediğim tarafa gitmemişiz o taraf ormanın dip tarafına düşüyor akut bile bizi bulamazdı :D

Bana döndü ve kasabaya dönünce bunu bana öğreteceksin :)

Aynen izah ettiğin gibi rotayı düzgün takip şart yoksa nereye gideceğin,neyle karşılacağın belli değil,
Avcının başına gelenler gibi

Avcılıkta genelde arazi tanındığı için pusula kullanımı hemen hemen yok gibidir.Avcılar derneğimizden bir gurup ormana çulluk avına gider. Araç uygun bir noktada durduktan sonra içlerinden biri indiği yerde ki asfaltı kerteriz "işaret kabul eder.Av esnasında oraya buraya bakınırken de guruptan kopar .Genelde herkes birbirini emniyet mesafesinde ve aynı doğrultuda takip eder eder de bu takip edememiş. Bu arada bir asfalt daha geçmiş vatandaş kendi kendine işaretliyor ya"bu ikinci asfalt" der. Bir müddet sonra da üçüncü asfaltı geçer.Dönüş saati geldiğinde avı bırakır araç bu istikamette üçüncü asfaltta diyerek, yürüyüşle 1.nci noktayı geçer ormanın içinden devam 2.nci noktayı geçer bu arada ortalık kararır ormanda karanlıkta yürürken göz gözü görmez çalılar bırakmaz üst baş yırtılır düşe kalka binbir zorlukla 3.ncü nokta asfaltı bulur tamam der araç bu tarafta yürü bakalım ortada kimsecikler yok saate bakar olmuş 21,00 "9" çok geç kaldım bıraktılar beni herhalde diye düşünür.Yürümeye devam eder ve ileride bir ışık görür ışığın olduğu yerde insanlar vardır diye düşünür.Düşündüğü gibi de olur.Işığın olduğu yer bir köy kahvesidir içerisi kalabalıktır selamlaşılır. Köylüler merakta hayrola avcı bu saate diye sorarken çay gelir yudumlarken de olayı anlatır.İçlerinde biri burada bir tane asfalt var oda bu asfalt ilaveten ben mekandan gelirken sizin arabayı gördüm.Avcı nasıl giderim diye sorunca sen çayını iç biz seni traktörle bırakırız derler ve öylede olur.İşin enterasan tarafı ayni noktayı döne döne 2 defa geçmiş 3.ncüde burası diye kanaat getirmiş.İnsan oğlunun pusulasıda şaştımı ayni yerde dolaşır durur