Frig Tümülüs Planı

aga_0074

Youtube sayfamız Defineadresi TV
Kayıtlı Üye
Her firig tümülüslerinin planları değişik yapılmıştır.aynı bölgelde iki frig tümülüsünün planlarının değişik olduğu gözlenmiştir.tümülüslerin en zor olanları frig tümülüsleridir. Odası kimi zaman bulanamamıştır. kimi zaman tesadüfen bulunmuştur.

Frigler tümülüslerindeki odalarını her zaman için saklama yoluna gitmişlerdir.ve tümülüs odalarını saklamasını iyi becermişlerdir.

Frigler tümülüs odalarını şu şekilde yapmışlardır.önce akarsu ve düz arazi seçilmiştir.yer belirlendikten sonra tümülüs oylumunca düzlenir, sonra bir çukur kazılarak tabanı moloz taşlarla sağlamlaştırılır. sonra ardıç ağacı kullanılarak ağaç oda yapılır. ağaç oda ile çukur arası iri taşlarla kapatılır.sonra üzeri çamur ve taşlarla kapatılır. burada kil önemli bir unsurdur ve kil in su geçirmezlik yapısı olduğundan iki şekilde karşımıza çıkar... ya direk odanın üzeri sıvanır yada odanın üzeri taşlarla kapatıldıktan sonra sıvanır....her iki oda ve taşların üzerinin sıvandığıda olmuştur.... kilin kalınlığı ise ortalama yarım metre kalınlığında olur... bu bazen azalır veya kalınlaşır.

yine frigler tümülüs odasını merkezden kaydırmışlardır. zeminaltı zemin üstü ve tümülüsün tam orta noktasına yani zeminden tepe noktasının ortasına koymuşlardır.

frig tümülüs odaları en başta dediğimiz gibi en zor olanlarıdır.... bulmak tecrübe ve şans ister. en güzeli uzak durmaktır..

tarihi dokularımıza zarar vermemek en güzel olanıdır.

......................................................................................................................................................

merkeze kadar neredeyse taş bulunmayacak kadar az taş kullanılmıştır...

frig tümülüs planı bir kaç katmanı geçmeyen kille karışık kırmızı killi toprağın kullanıldığı aslında çok basit ama tecrübe olmayana çok zor bıktırıcı bir frig tümülüsüdur...

..............................................................................................................................................

Firg tümülüs lerinde tam ortada yada kenarda mezar olacak diye bir standat yoktur....

definecilik le ilgili sitelerde şu hakimdir..büyük boy tümülüslerde oda tam merkezde, küçük boy tümülüslerde ise merkezden kaydırılma yöntemi benimsenmiştir...denilmekte..

şimdi önce bu görüşün aslını belirtmemiz lazım ve çürütmemiz lazım...neden çürütmemiz lazım, çünkü aslı olmayan bir düşünce ve düşünceden öte gitmeyecek bir görüş....ve nerden çıktığı belli olmayan kopyala yapıştır ile sitelerinde gerçek bilgi diye sunmaktalar...

3 metrelik bir tümülüs, tümülüs diyorum bazıları hatta çoğu kesim yığma demekteler..oysaki benim araştırmalarımda 3 metrelik bir tümülüs açılmış. dramoz tüneli var mermer. bir kapağı var mermer ki ne mükemmel...tek odası var zemin üzeri mermer oda ve tam ortada tümmülüsün..

şimdi soruyorum hani küçük boy tümülüsde denmiyor, yığmalarda oda veya mezarı kaydırılmıştı...aslı yok.. girişde güneybatı... 2 metre var veya yok giriş bulunmuş...

diğer bir tümülüse gelelim... 10 metre yükseklik tam merkez de , giriş kuzeydoğu, zemin üzeri iki odalı...

şimdi soruyorum hani küçük boy tümülüslerde oda merkezden kaydırılıyordu...

şimdi 18 metrelik frig tümülüsü oda kaydırılmış... şimdi soruyorum hani büyük boylarda tam merkezde olurdu..

büyük tümülüs gordion kral midasın tümülüsü, Ankara polatlıda...açılmış bir tümülüsümüz...friglerin yapmış olduğu bilinen en büyük tümülüsü, bilinen diyorum bilinmeyen ise inanıyorum ki daha büyüğüde var..

bu gordion tümülüsü ise 250 metre çapında olan devasa bir tümülüs... oratalama 82 aklımda kaldığı kadarıyla tünel açımasıyla odaya ulaşılıyor... oysaki 125 metreden ulaşılması lazımdı, teorilere göre...

şimdi yine soruyorum hani büyük boy tümülüslerde tam merkezde olurdu...en bilinen en büyük gordion tümülüsünde tam merkezde olmamakta ama 3 metrelik bir tümülüsde tam merkezde olmakta...

tümülüs işi tecrübe, azim , kararlılık ister.... en önemlisi nasibinde olması lazım...

şunuda belirtmek isterim ki tümülüslerimiz sit alanı olduğundan en güzeli uzak durmaktır...umarım anlatabilmişimdir...

aga_0074...

Gordion tümülüsü frig

1580769259755.png

1580769280260.png

Son düzenleme:
Üst Alt