kaya mezar sunakları ve çevresi görsel

Kamhi Leonard

Anu_ŞaVaN
Kayıtlı Üye
Bu resimler ya çok eski yada resim çekilen cihazın çözüldüğü düşük
Ilk resim güzel alınmış ama yaklastirinca çok bulanık oluyor
Bulanık olduğu için şuraya yada buraya demek sağlıklı deyil

oymanin olduğu kayanın ekseninde çubuk cihaz desteğiyle boşluk
bak mani öneririm ustam ????

GÜLBAHÇELİ

Kayıtlı Üye
resimlerde sorun yok gurban çözünürlüğü çok yüksekte resimleri proğramla nerdeyse 100 de 70 miş küçülttüm yadeyilse yüklenmiyor onun için oymalara gelince daha önce görüntülü cihazla bakmıştık nerdeyse üçgen şeklinde uda yüksekliği 1.60 kaya kalınlığı 60cm yalnız kaç sene oldu o zaman bu işlerden anlamıyordum girişi nerde diye aklıma gelmemiş 1ci tasın sol tarafı oda 2kincisinin çekimini yapmamıştık aslında onlarla bitmiyor dahasıda var konu dağılmasın diye onları eklemedim 2ci tasın yaklaşık 8 metre solunda bir sağ ayak var mağranın30 40 metre gerisinde bir oturak taşı yani koltuk koltuğun karşısında baktığı yerde iki küçük kayalık ordada birtane tas odalı nerden biliyorsun dersen orda bahçesi olan bir abim anlattı zamanında orda çalışırken bir delik gördük içine uzunca değnek uzattık içine gitti bizde üstünü kayayla kapattık dedi anlamadıkları için öylece kalmış kapattığı ruh deliği odanın orası birkaç kişi tarafından oynanmış bir şey bulamadıkları için hala duruyor birazda göz önünde bakalım kime kısmet olacak oraları açmak

KULT

Kayıtlı Üye
Birde çoğu amatör arkadaşımızın gözünden kaçan küçücük bir ayrıntı var. Eğer bir mezar oymasının yanında hiç bir yere bağlanmayan, kendi halinde bir kanal varsa, yani akıntıyı herhangi bir yöne doğru yönlendirmiyorsa, mezar%90 o kayanın altındadır. Yani her mezar oyması mutlaka yön verecek diye kesin bir kural yoktur. Oyma içine vurulmuş bir murç izi, yada oymanın içindeki bombe veya eğimde yön verir.

GÜLBAHÇELİ

Kayıtlı Üye
oymanın yanında başka bir emare yok fakat içine suyu doldurunca güney tarafına doğru akıyor ensondan ikinci resin tarafına yerlere dikkat ederseniz suların gitmesi için yönlendirme yapılmış