Klavye definecisinden

sedegor

Yetkili
Konu nakildir, duydugum yaşıyormu bilmiyorum bir otobüs garında iki ayrı yolcunun sohbetidir, sohbet bittikten sonra kim nereye yolcu bilinmez diyelim.

Tam altı yılda çözülen bir Haç hikayesi bu. Umarım feyz alır bir işaretin cözümü mantıgı yada oraya uğraşmak için kimi rehber aldıgınızı kimi klavuz sececeginize yardımcı olur bu konu.
Otobus garındaki bilinmez kişi anlatıyor :( Yıl 96 bir yabancı gelip köyde bir papaz işareti oldugunu arayıp bulmak istedigini söylüyor buda yardım ediyor, özetle yeri mevkiyi buluyor ama işareti bulamıyorlar. Bu bilinmez gelen misafiri iki ay baş üstünde taşısada işaret bir türlü bulunmuyor. Misafir pes ediyor, gidecegi gün araziye son bir kez cıkıp 50 metre karelik bir alanı işaret ederek yer burası lakin işaret yok ben gidiyorum ama sen ugraş diyor. En son vedalaşırken papaz işareti dedigim haç işaretidir adam şekli şemali arama diyor. Buraya dikkat papaz işareti vardır, belki bin çeşitte haç işareti vardır o haçlardan sadece bir tanesi Gercek Papaz işaretidir. Bunuda ayrı bir konuda acarım. Tabii geride kalanın hiç bir bilgisi olmadıgı gibi definecilik nedir henüz duyuyor belki. Ama kafaya yer ediyor. Belki o elli metrelik alana yüz defa gittiysede yok, hiç bir emare yok.Cihazlar cubuklar ben bilirim ben yaparım ben bulurum diyen çok olsada yok oglu yok. Lan milyonluk cihaz bulmazmı var olanı :( yok oglu yok. Hava karışık bir bunalımda alır bizimkisi sigarayı cakmagı birde yaşlı köpegi cıkar aynı yere bir sigara yakar daha içmeden yagmur bastırır bir kuytu bulur ıslanmamak için yagan yagmuru seyrederken yagan suyun bir yere girdigini fark eder yagmur kesilir biriken su hala o delikten gidiyor ama dolmuyordur. Kim demiş lan gömüyü defineyi sudan illa korurlar diye :( korunan çok olsada suyu bilerek veren kültler gelenekler vardır, sonradan ögreniyor bizimkisi iş işten geçip eşek gibi calışınca :( Bir çomakla su giden kücücük kovugu karıştırınca biraz, dogal olmadıgını anlayıp iniyor köye. Ertesi gün kazma kürek içerde ve duvarda gördügü şey yukarda ardagı işarettir. Tabii zengin oldum hevesiyle bulamasada o gün bir ışık parlıyor. İşareti arayan adama ulaşamıyor yine ben bilirim ben çözerim diyenler yetmezmiş gibi bizimkisi google amcadada geziniyor :( lan benim bilmedigimi google amca söylermi hiç :( yıl olmuş 2000- 2002 ler bizimkisi arada ugraşsada içerden kamyon kamyon topraktan başka şey cıkmıyor :( hatta bıraksa kazıyı diger defineciler gidip yine kazıyor yine bitmiyor o toprak. Hadi tekrar başlıyorum bulacagım dedigi tarih 2002 milad :( defineciler googlede cirit atıp siteler kurup ahkam kesiyor, bizimkiside içlerinde kendini buluyor :( O ahkam kesenlerin hepsiyle fikir alış verişi yapıp tam altı kamyon daha içerden toprak cıkarsada nafile :( bu arada en çok bilenler işaretleri ve haç işaretini görünce hiç ugraşma haç işareti sonuçta demeyide ihmal etmiyor. Yani bu ben bilirim ben ustayım diyenlerin tek iyiligi ne oluyor biliyormusunuz, yaklaşmıssın demeleri :( bizim garipte ne yapsın kazıyorda kazıyor sonuçta o toprak bitmesede artık karanlık bir parca aydınlanıyor. En azından toprak azalıp içerisi otopark gibi genişliyor :( Belkide artık tek başına oldugunun bu işi biliyorum diyenin aksine bilenin olmadıgı yada bilene artık ulaşamayacagını ancak orda bir şeylerin oldugunu biliyor. Bak kardeşim her gün calışılmasada 96 dan 2002 ye bir serüven ondan sonrada altı yıllık yeniden bir serüven :( deli işi degil hep yarın olacak denilen bilinçsizlik ve bilmeyip sallayanın aklına gitme serüvenidir bu. Ya olmasaydı orda bir şey ya bulunamamışsa hikayenin sonunda o kadar emek boşuna demi. Lan atmışsın şuraya bir işaret kataloga bakıp sana yol göstermek öyle kolayki, aaaaa bu adam bu işin piri ustası dogrudur dedigi ,demekte belki konu acan için kolay hatta umudunun anahtarı gibi. Lan bu adam para harcayacak cokugu cocugunun rızkını heba edecek, bildigim kadar yazayım diyen yok :( Yada bildikleri o kadar kopyala yapıştır gitsin kazsın, olursa olur, olmazsa hamur suyu bu iş.Lan borsada bile cümlenin sonuna ytd diye ekliyorlar vicdansızlar :( Bak bu gün açsam aynı konuyu çeşitli sitelerde yine tam on yıl calıştırırlar beni yada o yolcuyu diyelim :( Ben degilim ya hani o kazan :( Çünkü degişen yok aynı kalıplar üzerinden konuşan, daga gitmeyip kazı yapmayıp bu işi olmayan kitabından savuranlar var. Işarerter vardır bunların bir dilide vardır ancak hiç bir işaret diger , bire bir benzeyen işaretle aynı çözüm aynı ifade aynı gömü aynı şeyleri ifade etmez yön ve metraj verenler hariç hem yön hem ifade barındıranlar ise daha çoktur. Yani her işaretin kendine özgü tek bir karekteri anlamı vardır ki bu bir katolog olamaz. Bu ancak bir lisandır her gördügün işaret konuşur ama aynı cümleyi asla tekrar etmez aynısı degildir.
Neyse bu yolcunun sonunu anlatıp konuyu kapatalım. Her bilirim diyen için bir kazma vuran bu yolcu sonunda bakıyor topraktan başka şey yok :( içerisi tam olmasada boşalmış . Boşuna olamaz bu kadar toprak dolgu işcilik belkide aldatmaca öylemi :( yine başı boş gidip bir cigara yakınca içerde yine bir dogal görümlü delige ilişiyor gözü çünkü başka hiç bir veri emara yok içerde. Bu delikten girmek imkansızdır tabii kediyi salsan zor girer. Cıkıp dışarı bakıyor yine bir şey yok. Şimdi desemki adam kendi cihazını tasarlayıp onca cihazın bulamadıgı yeri bununla bulmuş desem kimse inanmaz ::( neyse bende inanmadım zaten :( ama dışardan giriyor tekrar o edilgin gittigi yere. Tam 36 metre daha lilerden ve dışardan hemde tek günde. Yani o kadar toprak onca yıl o kadar ustayım bilirim diyen yalan tek bir gün dogru :( O kamyon kamyon toprak boşunamıydı bir haç işareti onca topragı dışarı arttırmış içerde hiç bir şey yok :( kimi der aldatmaca kimide derki her şey o kücücük delik için, o toplumun gömme kültü için olmazsa olmaz der , sırtında toprak taşıya taşıyada bilmedigin işe bulaşma lafını kulagına küpe eder. Elden gelen ögün olmaz oda zamanında bulunmaz. Önce bakın aklınız eriyormu yoksa asla hiç bir yere elin aklıyla ben dahil hele klavye definecisinin aklıyla kazma vurmayın. Varmıdır bilen illa vardır ancak o bileni tevazür edemiyorsan hiç önemi yoktur zaten bileni görüp secebiliyorsan yine ihtiyacın yoktur ona çünkü onu ayırabilme derecesine geldiysen seninde ondan aşagı yanın kalmamıştır. Nasıl ögrenirim ben bu işi diyen olursa konu örnektir dene yanıl yine dene bir gün illa denediginin biri tutacak. Kendine eziyet etmez hazır beklersen sadece boş lafların umuduna yelken acar ne kazanır nede ögrenirsin. Tek ögrendigin yalan olur. Çünkü definecilik yalanlarla dolu define ise sessizce bilegini aklını yoranın işidir. Kırk yılda tek bir yer dogru olandır bilende her gün define cıkarmaz. Olurda kırk yılın bir gününü tutturursan onada sahip cıkmasını bilmelisin yoksa ucar gider oda. Oku bu adam dogrudur deme kendin akıl et, Çünkü benim aklım sende çalışmaz versemde. Ama feyz al örnek olsun bu ayrı. Sen sen ol makine cihaz define bulur deme Onların sahipleri senin üzerinden zengin olanlardır sana sattıkları ise inan oyuncaktır gözünle gördügünü bulur onlar.Yinede elinde bulunsun nasıl bir küregi taşıyorsan onuda taşı yinede. Aklın yoksa cubuguda eline alma :( cünkü cubuk degildir aklındır yürüdügün yer.

Oku Allahın ilk emri oku benim yadıgımın zerrece önemi yok, safsata satanı degil, geçmişi oku adam nasıl yaşarmış ne yer ne içer nasıl barınır en önemlisi neye niçin nasıl inanırmış, bunuda eski insan taş yontarmış diyenden eski insan bizden cahil ilkel diyenden okuma. Yalanın biri bin para her yönde her sektörde tarihi bile allayıp pullayıp degişterenden okuma. Hz Adem gelmiş bizde onun soyından geliyoruz tarih milad Hz Adendir diyen inan yarım bilendir. Çünkü gercek şu bin tane Adem gelmiştir bu nesil son Ademdendir. Aklının ermedigi garipsdigin ise belki bir önceki belki ondanda önceki Adem dönemidir. Bilinmez diye bir yok, bilineni karmaşık hale getirenler olmasa.

Son düzenleme:
Üst Alt