RAHME TEPESİ (Abdestin Çıktığı Yer..)

Kamhi Leonard

Anu_ŞaVaN
Kayıtlı Üye
ABDESTİN ÇIKTIĞI YER.
Cebel-i Rahme: Rahme Tepesi.
Burası, insanlık serüvenin başladığı yerdir.
Hz. Adem ve Havva’nın yeryüzünde ilk defa buluştuğu yer.
Hz. Adem, cennette günah işler, yasak ağaca yürür ve meyvesinden yer. Sonra,
Bismillahirrahmanirrahim.
“Rabbena zalemna enfusena Ve in lem tağfirlena ve terhemna lenekunenne minel hasirin”(Araf-23).
Ayette buyrulduğu gibi, Hz. Havva ile birlikte ,
“Ya Rab, biz kendimize zulmettik. Eğer sen bizi bağışlamaz ve bize merhamet etmezsen, kaybedenlerden oluruz Ya Rabbi” diye feryat ederler.
Allah, onları cennetten çıkarır. Hz. Adem ile Havva, ilk defa bu dağın tepesinde buluşurlar. Hz. Adem ile Havva günahlarından dolayı gözyaşlarına boğulurlar, ağlarlar ve yalvarırlar:
Ya Rabbi sana nasıl tevbe edelim, bize tevbeyi öğret.
Allahu Teala Hz. Adem’e öğretir.
Ey Adem, harama yürüdüğün ayaklarını topuklarınla beraber yıka. Yasak ağaca uzanan elini, harama uzanan elini dirseğinle beraber yıka. Harama baktığın yüzünü yıka, yediğin ağzını, kokladığını burnunu yıka.
Abdest, Hz. Adem’in tevbesidir.
İlk abdesti alan Hz. Adem’dir.
Her abdest bir tevbedir aslında.
Her abdestle dökülen maddi kirler değil, günah kirleridir.
Yasin Suresi’ni hatırlayın:
Bismillahirrahmanirrahim.
“O gün insanların ağızlarını mühürleriz, ellerini konuştururuz, ayakları kazandıklarına şahitlik eder.”
Kıyamet günü, elimiz, ayağımız aleyhimize şahitlik etmesin diye Allah abdest nimetini vermiştir insanlığa.
Son ayette size olan nimetimi tamamladım diyor Allahu Teala. İslam nimettir, külfet değildir asla. Ama bugün Müslümanlar için din, külfet haline gelmiştir ne yazık ki.
Abdest bizim için külfet gibi. Abdest olmasaydı, hepimiz organlarımızın aleyhimize şahitliğinden helak olurduk. Abdestliyken abdest almaya ne der eskiler ?
Nurun ala nur İşte bundandır.
Her abdest bir tevbedir.....
Aldığımız her abdest günahlarımıza tevbe olsun,nûr olsun,rahmet olsun inşâAllah. Amin...
FB_IMG_1582149569922.jpg

Kaynak

Yorumlarım Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Kayıtlı Üye
Ne kadar ayrı kaldıklarını biliyordum :unsure: 300 sene var birde küsüratı vardı
Adem çıplaktı örtünmek ihtiyacı duydu
neler yaşandı hey gidi heyyy

Adem aley baktı birgün oğulları tartışıyor
biri diyor babam üstün biri diyor cebrail aley üstün

Söze girdi adem aley gözlerimi ilk açtığımda :)
Göğe doğru idi ve Allahın c.c ismi yanında muhammed yazıyordu s.a.v o an anladım ki en sevgili o :)

Kamhi Leonard

Anu_ŞaVaN
Kayıtlı Üye
Ne kadar ayrı kaldıklarını biliyordum :unsure: 300 sene var birde küsüratı vardı
Adem çıplaktı örtünmek ihtiyacı duydu
neler yaşandı hey gidi heyyy

Adem aley baktı birgün oğulları tartışıyor
biri diyor babam üstün biri diyor cebrail aley üstün

Söze girdi adem aley gözlerimi ilk açtığımda :)
Göğe doğru idi ve Allahın c.c ismi yanında muhammed yazıyordu s.a.v o an anladım ki en sevgili o :)
yazıyı okudun mu kaynak ustam ?
çelişki var abdestle ilgili ben mi yaniliyorum zihin bu allah doğru yoldan elbet sasirtmasin
ama Adem aley zamanında olan abdest neden son Peygambere kadar
Ademden sonraki Peygamber lerde ve Muhammed a.s paygamberimizden önceki peygamberler döneminde abdestle ilgili hiç bir bilgi yok yada ben mi rastlamadım ?

Kaynak

Kayıtlı Üye
Fakat bu melun var ya harbi tam melun he

Musa aley tur dağına mevla ile münacata çıkarken
Melun geldi dediki " ey musa rabbine beni affetmesini söylermisin ?"
Söylerim dedi.

Musa aley bu isteği dile getirdi cenabı hak tövbe ederse kabul ederim bir şartla söyle ona adem aley mezarına doğru secde etsin !
Geri dönüşte melun karşıladı ve cevabı sordu
Musa aley
Cenabı hak muhakkak rahmetin azabımı geçmiştir söyle ona adem aley mezarına secde etsin.

Melun ne dedi dersiniz ?
Ben onun dirisine secde etmedimki ölüsüne edeyim ...

Mevla biliyor onun içindekileri...!
Netice değişmicekti.

Secde meselesi çok önemlidir kardaşlarım aman dikkat edin ve uyank olun!
Gaflete düşmeyiniz.
Mevla ile aramızı iyi tutmamız bizim hayrımıza.
O karanlık yere hepimiz gireceğiz.

Hoşgeldin demelerinimi istersiniz ?
Yoksa ...?

Kaynak

Kayıtlı Üye
çelişki var abdestle ilgili ben mi yaniliyorum zihin bu allah doğru yoldan elbet sasirtmasin
Ademden sonraki Peygamber lerde ve Muhammed a.s paygamberimizden önceki peygamberler döneminde abdestle ilgili hiç bir bilgi yok yada ben mi rastlamadım ?

Peygamberimiz s.a.v öncesi abdest ile alakalı araştırmam olmadı ona cebrail aley öğrettiydi.
Fakat sormak istediğin soru varsa onu hocalarımızdan öğrenir seninlede paylaşırım inş.

PiSaGoR

Define RuHu
Administrator
Peygamberimiz s.a.v öncesi abdest ile alakalı araştırmam olmadı ona cebrail aley öğrettiydi.
Fakat sormak istediğin soru varsa onu hocalarımızdan öğrenir seninlede paylaşırım inş.
yazida bahsi geçen abdest evet bizim abdestimiz yani şuan ki aldığımız abdestle aynı ..
lakin bu gerçekten bu akşam benim kafama çok takıldı
abdest biliniyordu muminler mi bilmiuordu
veya hazirmi deyillerdi Son peygamberi mi beklediler ...

ayri bir sorum ve kafama takılan mevzu ise
abdest adem aleyhi selamın affından mi esinlendi ilk namazı kılan da adem aleyhi selam olmuş olmasın şuan kafamda deli sorular
yazarak bazen insan kendini ifade edemiyor

kaan5557

Yetkili
Ne guzel bir konudur...Ellerine saglik dostum..
Ilk namaz kılan Adem a.s bilmiyorum ama namaz önceki ümmetlerdede vardı....bizde 5 vakit...onlarda beşten cok cok daha fazla vakit...
namaz kilmadan once abdest alirlarmiydi bilmiyorum...bilen kisi kaynagiyla yazsin..ogrenmis oluruz...

Kaynak

Kayıtlı Üye
yazida bahsi geçen abdest evet bizim abdestimiz yani şuan ki aldığımız abdestle aynı ..
lakin bu gerçekten bu akşam benim kafama çok takıldı
abdest biliniyordu muminler mi bilmiuordu
veya hazirmi deyillerdi Son peygamberi mi beklediler ...

ayri bir sorum ve kafama takılan mevzu ise
abdest adem aleyhi selamın affından mi esinlendi ilk namazı kılan da adem aleyhi selam olmuş olmasın şuan kafamda deli sorular
yazarak bazen insan kendini ifade edemiyor

Sorduğun boy abdestimi acep?
Lakin islamın ilk doğuşu ile namaz farz değildi dolayısı ile müminlerin ilk başta bu detayı bilmemeleri doğaldır.
Burdaki merak şöyle olabilir ? abdestin farzları kuranda bildirilmiştir buna göre ilk indirilen ayetler arasındamıydı?

Ulen bizde bi nane bildiğimiz yok he :)
Getirin meşe sopasını yatırın kaynak ustayı falakaya :)

Kaynak

Kayıtlı Üye
Ne guzel bir konudur...Ellerine saglik dostum..
Ilk namaz kılan Adem a.s bilmiyorum ama namaz önceki ümmetlerdede vardı....bizde 5 vakit...onlarda beşten cok cok daha fazla vakit...
namaz kilmadan once abdest alirlarmiydi bilmiyorum...bilen kisi kaynagiyla yazsin..ogrenmis oluruz...

Musa aleh zamanında 5o idi vakit olarak
Mirac gecesi musa aley ile peygamber efendimiz s.a.v arasında namaz konusu geçti.
Rekatlarda eksiklik olmadı vakit olarak beşe indi

Kamhi Leonard

Anu_ŞaVaN
Kayıtlı Üye
Sorduğun boy abdestimi acep?
Lakin islamın ilk doğuşu ile namaz farz değildi dolayısı ile müminlerin ilk başta bu detayı bilmemeleri doğaldır.
Burdaki merak şöyle olabilir ? abdestin farzları kuranda bildirilmiştir buna göre ilk indirilen ayetler arasındamıydı?

Ulen bizde bi nane bildiğimiz yok he :)
Getirin meşe sopasını yatırın kaynak ustayı falakaya :)
Iş o kısma gelecek olursa Meşe sopası bizi kesmes
Bizim hakkımız narlı topuz Allah affetsin :(

Meltun

Kayıtlı Üye
Çelişki demeyelim de yazı içeriğinde abdest alınması esnasında ki sıralama ayak bilekleri ve topuklardan başlamış ve başın dörtte birinin mesh edilmesi ve kulaklar izahata dahil değil.Akla gelen tövbe ile alakalı oluşundan mı bu farklılıklar söz konusu?

Kamhi Leonard

Anu_ŞaVaN
Kayıtlı Üye
Çelişki demeyelim de yazı içeriğinde abdest alınması esnasında ki sıralama ayak bilekleri ve topuklardan başlamış ve başın dörtte birinin mesh edilmesi izahata dahil değil.Akla gelen tövbe ile alakalı oluşundan mı bu farklılıklar söz konusu?
Cekiskiden kasttim ...

Yaradilistan bu yana bilinen birsey son pamgamberi beklemesi
Yoksa ne haddimize tövbe haşa ????

Mushap

Kayıtlı Üye
Hz adem cennette iken abdest almasını gerektiren bir durum yoktu tuvalete gitme ihtiyacı veya kirlenmek gibi bir durum da yoktu dünyaya gelmesi ile birlikte abdest alması da gerekli oluyor.
Uzun yazamadığım için kusuruma bakmayın Rabbim bizim de günahlarımızı affetsin bizi kendine kul kabul etsin amin.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Kaynak

Kayıtlı Üye
Cekiskiden kasttim ...

Yaradilistan bu yana bilinen birsey son pamgamberi beklemesi
Yoksa ne haddimize tövbe haşa ????

İlk yaratılan...
Mevlamızın ilk yarattığı peygemberimiz s.a.v nurudur.

Bir kudsi hadiste;
Ben var idim hiç birşey yok idi bilinmekliğimi diledim bana ibadet edilmesini sevgi sıfatımdan zuhur etti habibimin nuru o nurdan yarattım kainatı.
Sevgiden yaratıldık :)

Mevlamız nuru dörde böldü misal güneş ay yıldız kalan biri tekrar dörde böldü böylece kainatı yarattı en son parça diyerekten insanı halk etti.
Bin cemaat vardır bunların 600 denizde 400 karadadır.
Ne hikmetler var bir bilsek gundii :)

Deniliyorki ölüpde geri gelmek yok eğer olsa idi ? adam secdeden başını kaldırmamaya yemin ederdi madalyonun diğer tarafı :)
“İnsanlar uykudadır, ölünce uyanırlar” hadisi hikmetince ölmeden önce uyanırsak kirişi kırarız aksi takdirde devreler yanar @Deli Fırat ustada aynısını diyor :)

DELİ FIRAT

DOĞACI
Kayıtlı Üye
Selam aleyküm gundiiiler nerdesiniz çaylarrr geldi 845DB8D5-8ADE-4B85-8789-A4BE22E28911.jpeg

Ekli dosyalar

• 530A5F5D-1057-41FF-B266-976BF9C6B62C.jpeg
    530A5F5D-1057-41FF-B266-976BF9C6B62C.jpeg
    297.6 KB · Görüntüleme: 0
Üst Alt